Share


תאריך: 14.10.2009

ת.א 4291-05-08

בית המשפט השלום בטבריה

בפני כב` השופטת תמר ניסים שי

אייל יוסף נ` חברת בית וגן בע"מ ואח`

 

 

העובדות


1.             תביעה על סך 100,000 ₪ לתשלום פיצויים בשל הפרת זכות יוצרים, פגיעה במוניטין ועשיית עושר ולא במשפט בגין העתקת שתי תמונות של ריהוט גן שצילם התובע.


2.             התובע הוא הבעלים של אתר אינטרנט בכתובת www.rehutgan.com המציע ריהוט גן ואביזרים נלווים. התובע טוען כי במטרה לקדם את מכירות האתר צילם תמונה של בסיס לשימשייה ותמונה של שמשיית עץ ופרסמן באתר.

 

3.             התובע טוען כי ביום 24.6.2007 נודע לו שהנתבעת 1 העתיקה את התמונות ומפרסמת אותן ללא רשות באתר האינטרנט שלה בכתובת  www.housengarden.il. לטענת התובע הנתבעת 1 אף פרסמה למוצרים מכירים נמוכים משמעותית מהמחיר המקורי ובכך פגעה במוניטין שלו.

 

4.             התובע טוען כי כדי להסוות את מעשיה הסירה הנתבעת 1 את כתובת אתר התובע שהופיעה בתחתית תמונה השמשיה. בנוסף טוען התובע כי הנתבעת 1 שלחה לנתבעת 2 – אתר אינטרנט ידוע להשוואת מחירים בכתובת www.zap.co.il וזו פרסמה באתרה את התמונות.

 

5.             התובע טוען כי הוא פנה אל הנתבעות אולם הן התעלמו מפנייתו או סירבו להסיר את התמונות. לטענת התובע ביום 12.5.2008 נשלחה התראה אחרונה לנתבעות בכתב ובאותו מועד הוסרו לבסוף התמונות.

 

6.             לטענת הנתבעת 1  עובד שהועסק אצלה בעבר הקים עבורם את האתר לשם מכירת מוצריה והשתמש בתמונות אלו ללא ידיעתה. כן טוענת הנתבעת 1 כי היא בעלת מוניטין עצמאי משלה, כי התמונות נשוא התביעה אינן בבחינת יצירה מוגנת על פי פקודת זכויות היוצרים, כי מדובר בזוטי דברים וכי הסכומים להם עותר התובע מנותקים מהמציאות.

 

7.             לטענת הנתבעת 2 התביעה אינה מגלה עילה כנגדה. לטענת הנתבעת 2 היא מעניקה פלטפורמה להשוואת מחירים ואין כל משמעות לפרסום תמונה כזו או אחרת ולא צומחת לה כל תועלת מפרסום של תמונה מסויימת דווקא על פני כל תמונה אחרת. כן טוענת הנתבעת 2 כי במסגרת הסכם בינה לבין הנתבעת 1 התחייבה הנתבעת 1 כי הנתונים המועלים על ידה אינם מפרים זכויות יוצרים של צדדים שלישים.

 

8.             הצדדים הסכימו כי פסק הדין בתיק יינתן על דרך הפשרה מנומק באופן תמציתי על סמך כתבי הטענות נספחיהם וסיכומים בכתב.

 

בית המשפט קבע

 

1.             אין חולק על העובדה שהתמונות שצולמו צולמו על ידי התובע.

 

2.             השימוש שעשתה הנתבעת 1 בתמונות איננו שימוש בתום לב  ואין לומר כי נוכח העובדה שהתמונות הועתקו על ידי עובד מטעם הנתבעת 1 כי אין בכך משום העתקה של הנתבעת 1 עצמה.

 

3.             התמונות הועתקו תוך הסרת כתובת האתר של התובע מאחת מהן, ובכך יש משום הפרה מכוונת ומדעת. העתקת התמונות והשימוש בהן באתר הנתבעת 1 לצרכים עסקיים מהווה הפרה זכות יוצרים אף אם לא גרמה נזק בפועל.

 

4.             אשר לחיובה של הנתבעת 2 – זו היתה מודעת להפרה משניתנה לה הודעה של ממש. תחת שתערוך בירור ענייני באותו מועד נשלחה אל התובע הודעה כי עליו להגן על תמונותיו באמצעות הטבעת לוגו.

 

5.             לאחר שהדבר הובא לידיעתה, אין הנתבעת היתה רשאית להתעלם ממנו. אף אם אין בידה כלים לבדוק ולהכריע באופן חד משמעי למי הזכות, היה מקום לערוך בדיקה ראשונית עם הנתבעת 1 ולוודא כי אכן אין בפרסום משום הפרה. משלא נעשה כך ונתבעת זו בחרה להתעלם מהתובע כליל, הפכה למעשה שותפה להפרה שביצעה הנתבעת 1. 

 

6.              יחד עם זאת, ובשונה מהנתבעת 1, אין לראות בהפרה שבוצעה על ידי הנתבעת 2 משום הפרה כפולה. נתוני האתר כולם הועתקו כאחד ללא כל הבחנה ביניהם, ובנסיבות העניין יש לראות בכך משום הפרה אחת בלבד.

 

7.              בפסיקת גובה הפיצוי יש ליתן משקל כי מדובר בתביעה לפיצויים ללא הוכחת נזק שנתבעו בהתאם להוראת סעיף 3א` לפקודת זכות יוצרים, שבוטלה בינתיים, הקובע כי התובע זכאי לפיצוי בסכום שלא יפחת מ- 10,000 ₪ ולא יעלה על 20,000 ₪ בגין כל הפרה.

 

8.              בהתאם להלכות שנקבעו בע"א 592/88 שמעון שגיא נ` עזבון המנוח אבהרם ניניו, פ"ד מו (2) 254 וע"א 3616/92 דקל שירותי מחשוב להנדסה (1987) בע"מ נ` חשב, פ"ד נא (5) 337, נראה כי לא ניתן לחרוג ממתחם זה וזאת חרף הביקורת שנמתחה על כך.

 

9.              יש להעמיד במקרה זה את הפיצוי על הסכום הנמוך שכן אין לקבל את טענת התובע על כך שהתריע בפני הנתבעת 1 פעמים רבות על ההפרה. מנגד כאשר נשלחה פנייה בכתב הוסרו התמונות בו ביום. כמו כן יש ליתן משקל לכך שפסק הדין ניתן על דרך הפשרה.

 

10.         לפיכך הנתבעת 1 תשלם לתובע סך של 20,000 ₪ והנתבעת 2 תשלם לתובע סך של 10,000 ₪. כן ישאו הנתבעות בהוצאות המשפט של התובע בסך של 2,000 ש"ח בהתאם לחלקן היחסי בפיצוי.

 14/10/2009חדשות
ישראל  | יצוגית נגד מראות אימג' בגין הונאה וסחיטה  
ישראל  | ויקיפדיה ישראל פועלת למען שינוי חוק זכויות יוצרים  
אנגליה  | גלריית הפורטרטים הלאומית שוקלת לתבוע אדם שפירסם תמונותיה בוויקיפדיה  

מאמרים
ישראל  | המפר ה``תמים``! או ה``מיתמם``?  
ארצות הברית  | פורצי ה- PlayStation 3 נתבעים על-ידי חברת סוני  
בינלאומי  | הפיראטים מגלים אתרים חדשים  

פסיקה
ישראל  | א 9080/07 (מחוזי ירושלים), כהן מזל (מולי) נ` סולומון סויסה שמעון ואח`  
ישראל  | א 18571/08 (שלום ירושלים) גליה גוטמן נ` בריזה עולם של מטיילים בע``מ  
ישראל  | א 16478/07 (שלום ת``א) הדמיות טקטיות בע``מ נ` ע.ע. ענבר החזקות ונדל``ן בע``מ  

חקיקה
ישראל  | חוק זכות יוצרים, התשס``ח – 2007  
ישראל  | הצעת חוק זכות יוצרים (מדיה דיגיטאלית), התשס``ו-2006  
ארצות הברית  | חוק בידור המשפחה וזכויות היוצרים 2005  

מקורות מקוונים
ישראל  | גנקו הפקות  
ישראל  | המקור-עמותה ישראלית לקוד מקור פתוח ותוכנה חופשית  
אנגליה  | שירות זכויות היוצרים הבריטי - רישום זכויות יוצרים  

מדורים

 

קניין רוחני

לשון הרע

מידע כללי

הגנת הפרטיות

מסחר אלקטרוני

זכויות יוצרים

לשון הרע

אילון ושות` עורכי דין

דואר זבל

מניות, ניירות ערך

סימני מסחר

תביעת לשון הרע

אודות דיני רשת

משרדי עורכי דין

מונופולין, הגבלים עסקיים

פטנטים

לשון הרע בפייסבוק

ניהול משברים

קניין רוחני

שמות מתחם

 

 

חוקרים פרטיים

סקס פורנוגרפיה

דואר אלקטרוני

סוגיות בזכויות יוצרים

פלילים

מומחים יועצים

שיתוף קבצים

עבודה

זכויות יוצרים בתמונות

עבירות מחשב

עו"ד אביב אילון

מנהל סחר אלקטרוני

ריגול ומעקב

זכויות יוצרים במוזיקה

עבירות אינטרנט

יעוץ משפטי

הימורים

ספקי שירותים

זכויות יוצרים בתוכנה

הונאה

 

סמכות שיפוט

טרור קיברניטי

זכויות יוצרים בוידאו, סרטים וטלויזיה

פלילים

 

בורורות גישור

מנועי חיפוש באינטרנט

זכויות יוצרים בפרסום

 

 

פדופיליה

ילדים

רישום זכויות יוצרים

 

 

אתיקה

נשים

שמירת זכויות יוצרים

אינדקס ויזואלי


בחירות אלקטרוניות

גברים

 

קטעי וידאו


מילון מונחון

משפחה

 

חדשות עיתונות


אנונימיות

פורומים

 

משרדי עורכי דין


נוטריון

חברת המידע

 

משפטים


חוזים הסכמים

ננו טכנולוגיה

 

 


מכשירים חכמים

גירושין

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          שותפי תוכן 

 

 

פטנטיםתאונת אופנוע | תאונות דרכים | תוכנית עסקית

 

© כל הזכויות שמורות לעו"ד אביב אילון 1999-2022