Share
28/02/2010 | אביב אילון, עו``ד | ישראל
דיני רשת באוירה פורימית

לכבוד חג הפורים, מציג מחבר המאמר מספר מקרים שהתרחשו לאחרונה בעולם דיני הרשת ואשר יש בהם כדי להעלות חיוך או לכל הפחות גיחוך קל.

אמנם חוק ומשפט הינם עניינים רציניים, ברומו של עולם המסדירים התנהלותם של אדם וחברה. הנחה זו נכונה גם לדיני רשת, ענף משפטי העוסק באינטרנט. למרות זאת, במהלך השנה האחרונה ניתן היה למצוא מספר מקרים אשר מעלים חיוך בין אם מן האבסורד ובין אם מאמרת השפר - אם זה לא היה כל כך עצוב, זה בטח היה מצחיק. באווירה הפורימית הפוקדת את ארצנו ממש בימים אלה, הנה מספר מן המקרים המשעשעים שהתרחשו לאחרונה.

 

נמאס לחברת אפל מכל ההאקרים שפורצים למכשיר הדגל שלה –ה- iPhone . לשם כך, אספה אפל את מיטב המוחות ואלה הגיעו לרעיון גאוני – חסימת הגישה לחנות המקוונת, App Store , לאותם האקרים מרגיזים. שידעו להם כי עם אפל לא מתעסקים. בנחישות רבה, נחסמה הגישה לשניים מן האקרים הבולטים בתחום פריצות האייפון. זהו, עכשיו החברה האלה לא יוכלו להיכנס יותר לחנות, הרי הם בסך הכל האקרים ובטח שלא יחשבו על פתרון כמו פתיחת חשבון באמצעות שם משתמש חדש.
 

עוד רעיון גאוני שמקורו בארצות הברית. שני בתי ספר בפילדלפיה מסרו לתלמידיהם מחשבים ניידים עם מצלמות אינטרנט במסגרת השתתפותם בתכנית למידה מקוונת. הרעיון של בתי הספר, להרחיב את יום הלימודים גם לשעות הפנאי באמצעות הפעלת מצלמות האינטרנט מרחוק ומעקב סמוי אחר התלמידים. כאשר התלמידים יעשו מעשה לא חינוכי אשר יתועד באמצעות המצלמות, ניתן יהיה ללמד את הילדים שלא לעשות מעשים אלה. יוזמה מאוד חינוכי, אמרנו?

 

אם עסקינן במצלמות, המשפט - תמונה שווה אלף מילים, נכון גם לתמונה דיגיטלית. בחור אמריקני צעיר העונה לשם קדים קוק, שדד את התיק האישי והטלפון הנייד של צעירה בת 20. לאחר השוד הקל, התלהב קוק כל כך מעצמו שהיה חייב לתעד רגע היסטורי זה בעודו אוחז באקדח גדול. ואם איזו מצלמה יתבצע התיעוד? כמובן שבאמצעות מצלמת הטלפון הנייד של הנשדדת. מה שקוק לא ידע, כי בטלפון הותקנה אפליקציה השולחת אוטומטית את כל התמונות המצולמות באמצעותו למחשב האישי של בעלת הטלפון. הנה, זמן קצר לאחר השוד, הגיעה תמונתו של קוק למחשב ומשם הדרך למעצרו הייתה קצרה במיוחד.

 

לא רק בארה"ב אוהבים העבריינים הצעירים לתעד עצמם. גם בישראל התברר לפורץ חובב צילומים עצמיים בטלפון הנייד כי לפרסום יש מחיר. הסיפור מתחיל בפריצה למסעדה תל-אביבית וניסיון לקחת במתנה את הכספת. האזעקה במקום החלה לפעול. למרות שבעל המסעדה הגיע במהירות למקום, הוא לא הצליח לתפוס את השודד. בעודו בוחן את הנזק שנגרם, צדה עינו טלפון נייד גלמוד שנותר במסעדה. בבדיקה מהירה התברר כי הטלפון שייך לפורץ ואף יותר מכך, תמונתו של הפורץ בכבודו ובעצמו התנוססה כשומר המסך על צג הטלפון. מסקנה, אם פורצים לא מצטלמים.

 

זה ברור כי לטלפון הנייד חלק משמעותי בחיינו ולא ברור איך הסתדרנו בלעדיו בעבר. גם המצרים חושבים כך ובכדי שלא נפספס את מטרת הטלפון הנייד, פורסמו לאחרונה מספר הנחיות מן לגבי אופן השימוש בו. כך למשל, המופתי של מצרים - עלי ג`ומעה, המשמש כסמכות הרוחנית הגבוהה ביותר במדינה, קבע כי רינגטונים המכילים פסוקי קוראן מפרים את קדושת האל. לכן אסור להשתמש  בפסוקים מן הקוראן ובקריאות לתפילה כרינגטונים לטלפון הנייד.

 

גם הרשות הלאומית לתקשורת במצרים פרסמה רשימת כללים המסדירים את אופן השימוש בטלפון הנייד. הכללים נועדו לאזן בין הצורך לשימוש בטכנולוגיה האישית ובין שמירה על יחסים נאותים בין אדם לחברו. בהתאם לכך אין להשתמש בטלפון הנייד על מנת להקניט או להטריד אחרים. אל דאגה, יש גם דוגמאות איך עושים זאת בפועל. למשל, אין לדבר בטלפון הנייד בקולניות תוך שימוש בפונקצית הרמקול, אין לטלפן לאנשים בשעות המנוחה וכדאי מאוד שלא לבחור רינגטונים מעצבנים.

 

למצרים דעה מגובשת לא רק בעניין השימוש בטלפון נייד. לאחרונה פורסמו הגיגים נבחרים גם בעניינן של הרשתות החברתיות ובראשן פייסבוק כמובן. השייח אל-אטרש (שימו לב כי אין מדובר בזמר המצרי המפורסם פריד אל-אטרש אשר קיבל מקום של כבוד בפנתיאון הגשש ואף שיר שלא נס לחו "יא עואזיל פאלפילו" מדובר בעבד אל-אטרש) פרסם פסק הלכה האוסר את השימוש ברשת החברתית פייסבוק. אל-אטרש, מי שהיה בעבר ראש ועדת פסקי ההלכה באוניברסיטת "אל-אזהר" שבקהיר, סבור כי ה-פייסבוק הוא "כלי הרסני", המסייע לשחיתות המוסרית להתפשט בקרב הצעירים והצעירות במדינה ובמיוחד מסייע בקשירת "קשרים פסולים מבחינה הלכתית". כלומר, פייסבוק מהווה פתח לבגידות של אנשים נשואים בבני או בנות הזוג שלהם. השייח המכובד הגיע למסקנה כי ה-פייסבוק אחראי לחמישית ממקרי הגירושין במצריים.

 

לא רק המצרים עוסקים ברשתות חברתיות ולא רק להם דעות מוצקות על שימוש בפייסבוק, כפי שהתברר לשאנון ג`קסון מטנסי, ארה"ב. הגברת מטנסי מצאה עצמה בכלא בגל שעשתה פוק (מלשון " Poke " (דחיפה או נעיצה) ולא מה שאתם חושבים). פוק בפייסבוק היא מחווה די מטופשת שאין לה מטרה של ממש. אם כך, מדוע דווקא נטפלו לגברת ג`קסון מטנסי? מתברר כי ג`קסון הפרה צו למניעת הטרדה מאיימת שהוציאה נגדה הנדחפת המקוונת.  הצו הגדיר כי אסור על ג`קסון ליצור קשר כלשהו עם האישה ודחיפה מקוונת מהווה "קשר מספיק" כדי להביא למעצרה.

 

על השלכות השיתופיות בפייסבוק למדה גם נטלי בלנשרד, קנדית בת 29, בדרך הקשה. נטלי עבדה בסניף IBM בקוויבק. בשלב מסוים החליטה הקנדית הצעירה לקחת חופשת מחלה ארוכה עקב דיכאון קשה. במהלך תקופה לא מבוטלת קיבלה בלנשרד מחברת הביטוח תשלום כספי על בסיס חודשי. לפתע פסקו התשלומים. כאשר פנתה בלנשרד לחברת הביטוח לברר באיזו זכות הפסיקו לשלם לה את הפיצוי המגיע לה לאור הדיכאון העמוק לתוכו שקעה. חברת הביטוח הבהירה כי בלנשרד הוכרזה כמי שנרפאה מדיכאונה העמוק ובאופן די מוצלח יש לומר, זאת כפי שניתן לראות מתמונותיה בפייסבוק.

 

נכון שתמונה שוות ערך לאלף מילים, אך אין צורך במלל רב בכדי לעשות פלאות ברשתות חברתיות. מספיק פחות מ-140 תווים. ג`יימס רופו, סגן נשיא בכיר בחברת תקליטים בארצות הברית, לא היה מאמין גם אם הייתם מזהירים אותו מראש כי ימצא עצמו במעצר בגלל שלא צייץ. כאשר ידע רופו שאחד מהטאלנטים של חברת התקליטים, אליל הנערות הקנדי ג`סטין ביבר, יאחר להופעה, המשטרה סבורה כי היה עליו להשתמש בטוויטר כדי ליידע את קהל המעריצות שהגיע למקום ויצאו מדעתן בגלל האיחור. בכך היה מסייע להשלטת הסדר הציבורי. משלא צייץ בטוויטר דינו מעצר וכעת שוקלים האם להגיש נגדו כתב אישום באשמת סיכון רווחת קטינים ואי-מניעת מטרד ציבורי.

 

גם באנגליה לוקחים ברצינות את הציוצים בטוויטר כפי שפול צ`יימברס גילה. פול התאכזב לשמוע כי סופת שלגים מאיימת על קיומה של טיסתו הקרבה לאירלנד. בהבעת תסכול רגעית החליט צ`יימברס לצייץ ציוץ שהוא לא ישכח בחייו. פול התבדח ואיים לפוצץ את שדה התעופה במידה והטיסה תתעכב. נראה כי הבדיחה לא הצחיקה כלל את אחד מן העוקבים אחר ציוציו של צ`יימברס, כאשר זה מיהר לדווח למשטרה. שבוע לאחר פרסום ההודעה ויומיים לפני מועד הטיסה המתוכנן הגיעו השוטרים אל סף דלתו של צ`יימברס ועצרו אותו באשמת תכנון מעשה טרור.

 

מצחיק ככל שיהיה, השימוש באינטרנט מסוכן ולכן המוח היהודי מצא גם לכך אמצעי מניעה. לאחר כינוס מיוחד שנערך בבני ברק הוחלט כי הפיקוח על השימוש באינטרנט, שהיה נתון עד כה לשיקול ההורים יעבור לידי מוסדות החינוך התורניים. איך המוסד התורני יפקח על השימוש באינטרנט הביתי? הנה הפתרון המזהיר. אחד מתנאי הקבלה לבתי הספר התורניים - ההורים ייאלצו לחתום על התחייבות כי בבית המגורים אין ולא תהיה גישה לאינטרנט. מאידך, אצל חברינו הנוצרים, הגישה שונה לחלוטין. האפיפיור בנדיקטוס ה-16 פרסם לאחרונה הצהרה הקוראת לכמרים לאמץ את כל אמצעי המולטימדיה לרבות האינטרנט כדי להפיץ את הבשורה הנוצרית. בין היתר הציע האפיפיור כי כמרים יתחילו לנהל בלוגים.

 

נסכם בהאקרים ספרדיים, כנראה, שחמדו לצון מקוון, עברו דרך אתר האיחוד האירופי והחליפו את תמונתו של נשיא ספרד לואיס זפאטרו, בתמונתו של מיסטר בין.

 28/02/2010חדשות
ישראל  | Social Media and the Commodification of Community  
ארצות הברית  | האמריקנים הופכים ל``טכנולוגיים`` יותר ויותר  
ישראל  | כנס יום השימושיות העולמי 2007  

מאמרים
ישראל  | האם האינטרנט מטמטם? תגובה לזוכת פרס נובל  
ארצות הברית  | האם עתיד הטכנולוגיה הרוסית טמון בעבר הישראלי?  
ישראל  | הספר מת וקם לתחייה ברשת  

פסיקה
ישראל  | בר``ע 928/05 (מחוזי ירושלים) עיריית ירושלים נ` יפעת כהן  
ישראל  | ת``א 4951-09 (השלום ירושלים) אבו עישה נ` קסואני אלקאדאר  
ישראל  | ה``פ 353/04 (שלום כפר סבא), יוסף אלגיוסי נגד רשות השידור  

חקיקה
אוסטרליה  | חוק לאיסור שכפול גנטי של בני-אדם- 2002  
אנגליה  | חוק התקשורת האנגלי משנת 2003  
ארצות הברית  | חוק הטלקומוניקציה משנת 1996  

מקורות מקוונים
יפן  | המרכז למערכות מידע לתעשייה הפיננסית - FISC  
קוריאה  | המכון הקוריאני למדע וטכנולוגיית המידע - KISTI  
קוריאה  | המכון הקוריאני להתפתחות חברת המידע - KISDI  


מדורים

 

קניין רוחני

לשון הרע

מידע כללי

הגנת הפרטיות

מסחר אלקטרוני

זכויות יוצרים

לשון הרע

אילון ושות` עורכי דין

דואר זבל

מניות, ניירות ערך

סימני מסחר

תביעת לשון הרע

אודות דיני רשת

משרדי עורכי דין

מונופולין, הגבלים עסקיים

פטנטים

לשון הרע בפייסבוק

ניהול משברים

קניין רוחני

שמות מתחם

 

 

חוקרים פרטיים

סקס פורנוגרפיה

דואר אלקטרוני

סוגיות בזכויות יוצרים

פלילים

מומחים יועצים

שיתוף קבצים

עבודה

זכויות יוצרים בתמונות

עבירות מחשב

עו"ד אביב אילון

מנהל סחר אלקטרוני

ריגול ומעקב

זכויות יוצרים במוזיקה

עבירות אינטרנט

יעוץ משפטי

הימורים

ספקי שירותים

זכויות יוצרים בתוכנה

הונאה

 

סמכות שיפוט

טרור קיברניטי

זכויות יוצרים בוידאו, סרטים וטלויזיה

פלילים

 

בורורות גישור

מנועי חיפוש באינטרנט

זכויות יוצרים בפרסום

 

 

פדופיליה

ילדים

רישום זכויות יוצרים

 

 

אתיקה

נשים

שמירת זכויות יוצרים

אינדקס ויזואלי


בחירות אלקטרוניות

גברים

 

קטעי וידאו


מילון מונחון

משפחה

 

חדשות עיתונות


אנונימיות

פורומים

 

משרדי עורכי דין


נוטריון

חברת המידע

 

משפטים


חוזים הסכמים

ננו טכנולוגיה

 

 


מכשירים חכמים

גירושין

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          שותפי תוכן 

 

 

פטנטיםתאונת אופנוע | תאונות דרכים | תוכנית עסקית

 

© כל הזכויות שמורות לעו"ד אביב אילון 1999-2022