Share
15/04/2010 | Aviv Eilon, Adv | ישראל
אין בסיס לאיסור הכנסת ה-iPad לישראל

מחבר המאמר בוחן את היעדר ההגיון בהחלטת משרד התקשורת לאסור על יבוא ה-iPad בנימוק כי המכשיר משדר בהספק גבוה שאינו עומד בתקן האירופי. הן לאור תוכן הודעת משרד התקשורת והן לאור העובדה שה-iPad עומד בתקינה האירופית ומוצרים אחרים של Apple בעלי תכונות זהות אושרו זה מכבר לשימוש בישראל.

שמעתי ולא האמנתי, קראתי בעיתונות הפיזית והמקוונת ו עדיין לא האמנתי . כאשר התפרסמ ה הודעה רשמית של משרד התקשורת המבהירה כי  נאסר על הכנסת מחשבי לוח מסוג iPad   של חברת Apple לישראל , בגלל אי עמידתם בתקינה – עכשיו , אני באמת לא מאמין.
ביום 13.04.2010, פרסם משרד התקשורת הודעה, בזו הלשון :
" מכשיר ה-"אייפד" הנמכר היום בארה"ב בלבד, פועל בהספקי שידור (של מודם ה- Wi-Fi) המתאימים לתקינה האמריקנית. מאחר שהתקינה בישראל בתחום ה- Wi-Fi דומה לתקינה האירופאית, השונה מהתקינה האמריקנית, והמתירה שידור בהספק נמוך יותר, הרי שהספק השידור של המכשיר מונע את אישור הפעלתו בישראל . "
 זה רק הגיוני לחשוב כי רגע לפני שפרסם משרד התקשורת את הודעתו, לכל הפחות, בדק מי מטעם המשרד את עוצמת הספק מודם ה-Wi-Fiהמותקן ב-iPad. ברם, מעיון בהודעת משרד התקשורת מתברר כי לא כך המצב.
רדו מ ספר שורות מתחת להצהרה כי " הספק השידור של המכשיר מונע את הפעלתו בישראל " ותלמדו כי " משרד התקשורת פנה לחברת איי דיגיטל נציגת אפל בישראל בבקשה לקבל את כל המידע הנוגע למכשיר, לצורך אישור הכנסתו לארץ . "
כפי שעולה בבירור מן ההודעה, לא רק שמשרד התקשורת לא בדק בפועל את עוצמת השידור – למשרד התקשורת אין מושג ירוק לגבי תכונות המכשיר.
ע וד לפני שנכנס לעובי הקורה, ברור כי החלטת משרד התקשורת אינה מבוססת על ממצאים אמפיריים, אלא על תחושות בטן של מי מקברניטי המשרד. על השאלה מהיכן הגיע משרד התקשורת למסקנה כי ה- iPad  פועל בהספק שידור גבוה שאינו עומד בתקינה האירופית קל וחומר בתקינה כלשהי?! לכבוד השר משה כחלון הפתרונים.
א ם אין די בכך, ממשי ך משרד תקשורת, יש לומר בזלזול לא מבוטל באינטליגנציה הבסיסית של הציבור הישראלי, ומנסה להצדיק את ההחלטה הבלתי מבוססת בעליל באמצעות השוואה לאיסור ייבוא רכב בו מותקן ההגה בצד ימין . עם כל הכבוד, מדובר בדמגוגיה לשמה .
אין חולק כי לציבור הישראלי בכלל ולצרכן הישראלי בפרט, אינטרס מובהק כי מכשור אלקטרוני המיובא לישראל יעמוד בתקנים המקובלים בעולם. זו הסיבה שלשמה בכל מדינה מתוקנת קיים גוף תקינה מסודר, קל וחומר כאשר מדובר במכשור אלקטרוני אשר עלול לגרום לשיבושים במערכות התקשורת בישראל.
יחד עם זאת, מחדל משרד התקשורת בעיון מהיר במפרטי המכשיר כמו גם מחדלו בביצוע בדיקה פשוטה למדי - האם אכן מדובר בהספק גבוה שאינו עומד בתקינה הישראלית - והניסיון להצדיק זאת בא מצעות המחשה מתחום הרכב , אינם ראויים וזאת בלשון המעטה. מחדל זה מתעצם במיוחד כאשר מדובר במכשיר העומד בתקניהם המחמירים של מספר יבשות בעולם לרבות התקינה האירופית, התקינה אשר משרד האוצר טוען כי היא זו המתאימה לישראל.
לגופו של עניין, מעיון במפרט הרשמי של מחשב הלוח , בעמוד 3, ניתן לראות בבירור כי המכשיר עומד בתקינה האירופאית " iPad Wi-Fi + 3G has been tested, and meets the FCC, IC, and European Union RF exposure guidelines for cellular operation ". בעמוד 4, ניתן גם לראות כי המכשיר קיבל תו תקן CE 0682 שהינו ת קן אירופי. תו תקן זה מוטבע גם על גב מכשיר ה- iPad .
באופן דומה, מעיון במפרט הרשמי של הטלפון הסלולרי של אפל ה- iPhone , ניתן לראות כי המכשיר עומד בתקינה האירופית. ראו עמוד 6 בזו הלשון " iPhone is designed and manufactured to comply with the limits for exposure to RF energy set by the Federal Communications Commission FCC) of the United States, Industry Canada (IC) of Canada, and regulating entities of Japan, the European Union, and other countries . ראו גם את הצהרת אפל בעמוד 10, כי המכשיר עומד בתקן האירופאי .
בדומה לתקן שניתן ל- iPad , גם מכשיר ה- iPhone קיבל תו תקן CE 0682. לאלה המחזיקים במכשיר ה- iPhone , אם תהפכו את המכשיר תוכלו לראות כי תו תקן אירופי זה מוטבע על גב הטלפון.
לאלה ה שואלים מדוע ההשוואה למכשיר ה- iPhone ? התשובה פשוטה למדי . משרד התקשורת אישר לפני זמן רב את הכנסת מכשירי ה- iPhone לישראל. ניתן לראות זאת מעיון מהיר במסמך רשמי של משרד התקשורת בו מפורטים הטלפונים ומודמים סלולריים המאושרים ליבוא אישי. בין היתר , מופיעים ברשימה זו 4 גרסאות של הטלפון הסלולרי של חברת אפל iPhone 3G ו- iPhone 3GS .
הפארסה אינה מסתיימת כאן. משרד התקשורת אישר יבוא מוצרים אחרים מתוצרת אפל העושים שימוש בטכנולוגית שידור Wi-Fi זהה לזו המותקנת ב- iPad . במפרט הטכני של מוצרי אפל , הנגיש גם הוא לכולם באינטרנט, ניתן לראות כי במחשבי ה- MacBook Pro הנמכרים בישראל מזה זמן רב, מותקן מודם Wi-Fi הפועל בתקן שידור Wi Fi 802.11n ה זהה , כאמור, לזה המותקן ב- iPad . ניתן לרכוש מחשב זה בישראל ואף לייבאו באופן אישי ללא כל בעיה. בנוסף, נתבי Wi-Fi המשדרים ב תקן תקשורת 802.11n נמכרים בישראל מזה זמן רב, גם על-ידי בזק .
נחזור שוב להודעת משרד התקשורת " מאחר שהתקינה בישראל בתחום ה- Wi-Fi דומה לתקינה האירופאית " . בהתחשב בעובדה שה- iPad עומד בתקינה האירופית , כשם שה- iPhone וה- MacBookPro , לא ברור מהיכן שאב מי מטעם משרד התקשורת את המידע התומך בהצהרה - " הספק השידור של המכשיר מונע את אישור הפעלתו בישראל".
כל המידע שמשרד התקשורת זקוק לו, נמצא במרחק של הקשת מקש. גם אם לפני פרסום ההודעה, המכשור המתאים לבדיקת עוצמת השידור לא היה נגיש. אם מי מטעם המשרד היה משקיע מספר דקות ומעיין במידע הרלוונטי, מיד היה למד כי ה- iPad עומד בתקן האירופי , כי יש לו תו תקן זהה לזה של ה- iPhone וכן כי התקן השידור המדובר אושר לשימוש בישראל .
בשולי הדברים יצוין כי בהודעתו, משרד התקשורת ממשיך ומספר כי ה אחריות על " יבוא מסחרי " של ה- iPad מונח על כתפי חברת אפל. זה הזמן להזכיר למשרד כי אין מדובר ביבוא מסחרי ואלה שמכשירי ה- iPad שלהם הוחרמו במכס, הביאו את המכשיר באופן אישי ולא מסחרי.
לסיכום, ה מידע הדרוש בכדי לדעת האם ה- iPad עומד בתקינה הדרושה - נמצא באינטרנט ונגיש לכל מי שחפץ בכך, לרבות לעובדי משרד התקשורת. לאור העובדה שה- iPad עומד בתקינה האירופית ולאור העובדה שמכשיר ים דומ ים, הן ברמת תקן מודם ה- Wi-Fi והן ברמת תקן המודם הסלולרי, כבר אושר ו לשימוש בישראל . מוטב כי שר התקשורת יבצע בדק בית ויבחן היטב מהם השיקולים שעמדו בבסיס ההחלטה האומללה של מי ממשרדו לאסור את היבוא האישי של ה- iPad , כמו גם האופן שבו נולדה החלטה שכזו ויפה שעה אחת קודם.


15/04/2010חדשות
ישראל  | אושר ייבוא מסחרי של מחשבי iPad  
ישראל  | משרד התקשורת מאשר לייבא את ה iPad  
אנגליה  | משבר Uber בלונדון – החברה מנסה לפשר  

מאמרים
ארצות הברית  | רגולציה בעידן של כלכלת שיתוף  
ישראל  | חוק הפורנו – מעט מדי, מאוחר מדי  
ישראל  | אגרת רשות השידור- עבר זמנה?  

פסיקה
ישראל  | עת``מ 49/09 (עניינים מקומיים מעלה אדומים) חיים חוברה ואח` נ` עיריית מעלה אדומים  
ישראל  | עתמ 326/09 (מחוזי נצרת) התנועה למען איכות השלטון בישראל ואח` נ` עירית בית שאן ואח`  
ישראל  | תר``מ 18/18 (ועדת הבחירות המרכזית) אבינועם מגן נ` אבי נעים  

חקיקה
ישראל  | חוק התכנון והבניה (תיקון מס` 86), התשס``ח-2008  
ישראל  | תזכיר חוק תעודת זהות, מסמך נסיעה ומאגר מידע ביומטריים, התשס``ח - 2008  
ישראל  | חוק התקשורת (בזק ושידורים) (תיקון מס` 40), התשס``ח - 2008  

מקורות מקוונים
הולנד  | מכון נציב תלונות הציבור הלאומי  
קרואטיה  | הרשות הקרואטית לפיקוח על השירותים הפיננסיים - HANFA  
רומניה  | הנציבות הרומנית לפיקוח ביטוחי - CSA  


מדורים

 

קניין רוחני

לשון הרע

מידע כללי

הגנת הפרטיות

מסחר אלקטרוני

זכויות יוצרים

לשון הרע

אילון ושות` עורכי דין

דואר זבל

מניות, ניירות ערך

סימני מסחר

תביעת לשון הרע

אודות דיני רשת

משרדי עורכי דין

מונופולין, הגבלים עסקיים

פטנטים

לשון הרע בפייסבוק

ניהול משברים

קניין רוחני

שמות מתחם

 

 

חוקרים פרטיים

סקס פורנוגרפיה

דואר אלקטרוני

סוגיות בזכויות יוצרים

פלילים

מומחים יועצים

שיתוף קבצים

עבודה

זכויות יוצרים בתמונות

עבירות מחשב

עו"ד אביב אילון

מנהל סחר אלקטרוני

ריגול ומעקב

זכויות יוצרים במוזיקה

עבירות אינטרנט

יעוץ משפטי

הימורים

ספקי שירותים

זכויות יוצרים בתוכנה

הונאה

 

סמכות שיפוט

טרור קיברניטי

זכויות יוצרים בוידאו, סרטים וטלויזיה

פלילים

 

בורורות גישור

מנועי חיפוש באינטרנט

זכויות יוצרים בפרסום

 

 

פדופיליה

ילדים

רישום זכויות יוצרים

 

 

אתיקה

נשים

שמירת זכויות יוצרים

אינדקס ויזואלי


בחירות אלקטרוניות

גברים

 

קטעי וידאו


מילון מונחון

משפחה

 

חדשות עיתונות


אנונימיות

פורומים

 

משרדי עורכי דין


נוטריון

חברת המידע

 

משפטים


חוזים הסכמים

ננו טכנולוגיה

 

 


מכשירים חכמים

גירושין

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          שותפי תוכן 

 

 

פטנטיםתאונת אופנוע | תאונות דרכים | תוכנית עסקית

 

© כל הזכויות שמורות לעו"ד אביב אילון 1999-2022