Share
26/05/2017 | אביב אילון ושות' עורכי דין | ישראל
האם בעתיד נשכור את שירותיו של עורך דין-רובוט?

עם העמקת אחיזתן של מכונות אוטומטיות בחיינו האישיים והתעסוקתיים, החשש מאיבוד משרה לטובת רובוטים ומערכות אוטונומיות שונות מצוי בליבם של רבים. האם אנו נמצאים בפני מציאות בה הליך משפטי עתיד להתנהל על ידי סנגורים-רובוטים? תתפלאו, לא מדובר במדע בדיוני. בפני איזו מציאות אנו עתידים למצוא עצמנו בבחינת עולם המשפט?

המהפכה התעשייתית גבתה מיליוני משרות "צווארון כחול" לטובות מערכות אוטומציה המסוגלות לספק תפוקה גדולה יותר לעומת עובד בשר אדם.

בעוד עיקר הנפגעים בעקבות הגברת השימוש במערכות אוטומטיות הם לרב אנשי מעמד הצווארון הכחול, גם משרותיהן של אנשי המעמד הצוואר הלבן עלולות למצוא עצמן בסכנה. למעשה, נראה כי כיום אף מעמד אינו חסין באופן מלא מכך שעבודתו תתבצע על ידי מכונה.

בין המקרים המובהקים ביותר בהם נפגע נתח עצום של עובדים בעקבות השינוי הטכנולוגי הוא עולם יצור הרכב אשר כיום כמעט כולו מתופעל ע"י מערכות אוטומציה. שם המשחק הוא יעילות ותפוקה, כאשר למעשה מדובר במשוואה פשוטה וקרה למדי – האם מכונה יכולה לבצע את תפקידך מהיר יותר וטוב יותר ממך?

במידה והתשובה לכך היא חיובית, התוצאה ידועה, לרב. האם אנו עתידים למצוא את עצמנו במציאות בה חברות שלמות מתפקדות על ידי מכונות ומערכות אוטומטיות? הקשיבו היטב קוראינו הנאמנים, אנו כבר בעיצומו של השינוי.

כמובן שישנם גורמים שונים, בנוסף לתפוקה, אשר משפיעים על ההחלטה הסופית בהחלפתה של משרה אנושית ברובוטית, שכן לרב אנו לא מעוניינים להגיע למצב בו כל התנהלותנו וקשרינו מתבצעים על ידי מכונות וכלל ללא מגע יד אדם. כמובן שישנם הבדלים בין מקצוע אחד לאחר, שכן רובוטים לא יוכלו לבצע כל תפקיד, או כך לפחות אנו כבני אנוש רוצים לחשוב.

אותו שינוי מורגש גם בעולם המשפט. כמעט קשה להעלות זאת על הכתב אך בעתיד הלא רחוק נוכל לבחור בין האפשרות להיות מיוצגים על ידי עורך דין בשר ודם או לחילופין על ידי עורך דין רובוטי בעל יכולות בינה מלאכותית (AI). במי מהשניים הייתם בוחרים? קחו לעצמם רגע ותחשבו על כך לעומק – לדעתנו התשובה כלל לא ידועה מראש.

תוכנות בינה מלאכותית כבר נמצאות עמוק בקרבנו ולמעשה תופסות חלק גדול יותר ויותר מהמשרות "האנושיות", כך גם בעולם המשפטי. פירמות עורכי דין עושות שימוש הולך וגובר בתוכנות מבוססות AI לניהול תיקי לקוחות וזיהוי פגמים בחוזי התקשרות למטרת חיסכון זמן. עורכי דין רבים מצביעים על העובדה כי מעל למחצית מזמנם בעבודה מושקע בבדיקה סיזיפית של חוזים ואיתור דקדקני של פגמים.

מגוון מערכות בעלות יכולות אינטליגנציה מלאכותית כבר מספקות שירותי בדיקה וניטור מקיפים לחומרים משפטיים. לדוגמא, מערכת LawGeex הינה ראשונה מסוגה בעולם המאפשרת בדיקה אוטומטית של חוזים. כאשר משתמש מעלה חוזה מערכת, לאחר כשעה מתקבל לידיו דו"ח המכיל פירוט של פגמים וסתירות, תוך כדי התחשבות בתקדימי עבר, במטרה לצמצם ככל הניתן את הסיכוי להיכנס לסיטואציות בעייתיות.

עם זאת, המרחק בין מערכות אלה ובין מציאות בה תעמוד בפנינו האפשרות לשכור את שירותיו של עו"ד רובוטי, הוא רב ונראה כי יחלפו מספר שנים בטרם נעמוד מול אפשרות בחירה שכזו. בבחינת מיקרו של עולם המשפט, קשה לדמיין מציאות בה כלל ההליך המשפטי יתבצע אך ורק על ידי מערכות בעלות יכולות בינה מלאכותית, מתקדמות ככל שיהיו. 

על אף העובדה כי מקצוע עריכת הדין דורש יכולות טכניות גבוהות ויכולות איתור תקדימים ופסקי דין לאישוש טענות או הפרכת טענות של אחרים. ניתן להניח כי אלה יוכלו להתבצע באופן בלעדי על ידי תכנה אוטומטית, אך לא לבטל לחלוטין את הצורך בגורם האנושי.

בואו ונניח לרגע כי אנו נמצאים במציאות בה הליך משפטי מתקיים כמעט במלואו על ידי מכונות, ללא גורם אנושי בשר ודם.

האם הצדדים, המיוצגים על ידי מערכות אוטונומיות ומבוססות יכולות בינה מלאכותית, יוכלו, או אף ינסו להגיע לפשרה? או שמא יבחרו להילחם האחד בשני "עד המוות", עד להשגת הכרעה? מי יקבע את האסטרטגיה והטקטיקות השונות להשגתה? האם מערכת אחת תהיה יותר לוחמנית מאחרת בהתאם לדרך מחשבת מתכנתיה או שתהיה לה אוטונומיה מוחלטת להחליט?

מלבד העלאת שאלות אלה ואחרות, כל שנותר לנו לעשות הוא לאפשר לזמן לספק לנו תשובות. נכון להיום לא ניתן לספק תשובה אחידה, שכן קשה עד בלתי אפשרי להעריך את היקף ההתקדמות הטכנולוגית שעומדת בפתחנו. מציאות זו נראה אמנם רחוק אך בכנות מוחלטת נאמר כי העתיד לחלוטין לא ניתן לצפייה.

לסיום רק נזכיר את המשפט האלמותי "המציאות עולה על כל דמיון".


26/05/2017חדשות
אנגליה  | בינה מלאכותית מרעידה את עולם המשפט  
ארצות הברית  | חברת NextBlock תחזיר כספים לאחר ששיקרה למשקיעים  
אנגליה  | "שופט" המבוסס על בינה מלאכותית מצליח לחזות תוצאות פסיקה  

מאמרים
בינלאומי  | טכנולוגיה vs עורכי דין  
ארצות הברית  | עורך דין נייד- כיצד להגן על ניידות משרד עורכי הדין  
ישראל  | דיני רשת באוירה פורימית  

פסיקה
ישראל  | ת``א 4951-09 (השלום ירושלים) אבו עישה נ` קסואני אלקאדאר  
ישראל  | בר``ע 928/05 (מחוזי ירושלים) עיריית ירושלים נ` יפעת כהן  
ישראל  | ה``פ 353/04 (שלום כפר סבא), יוסף אלגיוסי נגד רשות השידור  

חקיקה
אוסטרליה  | חוק לאיסור שכפול גנטי של בני-אדם- 2002  
אנגליה  | חוק התקשורת האנגלי משנת 2003  
ארצות הברית  | חוק הטלקומוניקציה משנת 1996  

מקורות מקוונים
בינלאומי  | ITechLaw.org  
ישראל  | אינטרנט וטכנולוגיות המידע במזרח התיכון  
ישראל  | We CMS - בלוג בנושא מערכות ניהול תוכן  


מדורים

 

קניין רוחני

לשון הרע

מידע כללי

הגנת הפרטיות

מסחר אלקטרוני

זכויות יוצרים

לשון הרע

אילון ושות` עורכי דין

דואר זבל

מניות, ניירות ערך

סימני מסחר

תביעת לשון הרע

אודות דיני רשת

משרדי עורכי דין

מונופולין, הגבלים עסקיים

פטנטים

לשון הרע בפייסבוק

ניהול משברים

קניין רוחני

שמות מתחם

 

 

חוקרים פרטיים

סקס פורנוגרפיה

דואר אלקטרוני

סוגיות בזכויות יוצרים

פלילים

מומחים יועצים

שיתוף קבצים

עבודה

זכויות יוצרים בתמונות

עבירות מחשב

עו"ד אביב אילון

מנהל סחר אלקטרוני

ריגול ומעקב

זכויות יוצרים במוזיקה

עבירות אינטרנט

יעוץ משפטי

הימורים

ספקי שירותים

זכויות יוצרים בתוכנה

הונאה

 

סמכות שיפוט

טרור קיברניטי

זכויות יוצרים בוידאו, סרטים וטלויזיה

פלילים

 

בורורות גישור

מנועי חיפוש באינטרנט

זכויות יוצרים בפרסום

 

 

פדופיליה

ילדים

רישום זכויות יוצרים

 

 

אתיקה

נשים

שמירת זכויות יוצרים

אינדקס ויזואלי


בחירות אלקטרוניות

גברים

 

קטעי וידאו


מילון מונחון

משפחה

 

חדשות עיתונות


אנונימיות

פורומים

 

משרדי עורכי דין


נוטריון

חברת המידע

 

משפטים


חוזים הסכמים

ננו טכנולוגיה

 

 


מכשירים חכמים

גירושין

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          שותפי תוכן 

 

 

פטנטיםתאונת אופנוע | תאונות דרכים | תוכנית עסקית

 

© כל הזכויות שמורות לעו"ד אביב אילון 1999-2022