Share
18/09/2000 | עוה``ד אביב אילון ויונתן בר-שדה | ישראל
המצאת כתבי בי-דין בעולם הקיברנטי

מאמר העוסק בתוכנית מחשוב בתי המשפט בישראל המכונה גם "מב"ת 2000" אשר נועדה ליעל את המערכת הטכנית המסורבלת של בתי המשפט המתבססת בעיקרה על דף הנייר.

המצאת כתבי בי-דין בעולם הקיברנטי
 
אחד מהדברים הראשונים שכל מתמחה במשפטים לומד בימיו הראשונים במשרד עורכי-דין הינו חשיבות הפרוצדורה בפתיחת הליך בבתי המשפט ודומיהם. תהליך המצאת כתבי בי-דין ו/או מסמכים כלשהם לצד שכנגד הינו חלק בלתי נפרד ובעל חשיבות רבה להתקדמות ההליך. ברוב המקרים, כאשר נפתח הליך כלשהו בפני טריבונל משפטי, קיימת חשיבות רבה למודעות הגורם או הגורמים הקשורים להליך שנפתח.
לכן, קיימת משמעות אקוטית ליכולת ההוכחה של צד להליך כי הצד שכנגד מודע לפעולות שנקט הראשון. לפיכך, היכולת להוכיח כי כתב בי-דין הומצא לצד שכנגד מהווה חלק בלתי נפרד מהמטרה שלשמה בוצעה ההמצאה. לדוגמא: כאשר בעל דין מגיש כתב תביעה לבית המשפט, על הנתבע להשיב כתב הגנה תוך פרק זמן קצוב. באם הנתבע לא עשה כן, רשאי התובע לבקש פסק-דין בהעדר הגנה, פעולה שעלולה לקפח את זכותו של הנתבע כי תגובתו תישמע ויגיע יומו בבית המשפט. על התובע להוכיח לבית-המשפט כי כתב התביעה הומצא לידי הנתבע וכי פרק הזמן להגשת כתב הגנה חלף. הוכחה זו מהווה בעצם את הגושפנקא כי ניתנה לצד שכנגד האפשרות להגיב אך הוא מיאן לעשות כן. הראיה שמספק התובע לבית המשפט הינה פיסת נייר המאשרת כי הנתבע קיבל לידיו את כתב התביעה ועליה חתום הנתבע ו/או ישות שהחוק מכיר בה למטרת ההמצאה. לפיסת נייר זו קוראים "אישור מסירה", וכפי שציינו עניין "אישור המסירה" יכול להוות במקרים מסוימים הגורם להצלחה או כשלון בהליך אזרחי.
 
אם כך, מה הקשר בין "אישור המסירה" והאינטרנט ? ממש בימים אלה מערכת בתי המשפט בישראל עוברת מהפך טכנולוגי שיהפוך לעניין שבשגרה בשנים הקרובות. תוכנית מחשוב בתי המשפט בישראל המכונה גם "מב"ת 2000" נועדה ליעל את המערכת הטכנית המסורבלת של בתי המשפט המתבססת בעיקרה על דף הנייר. השימוש במאגרי מידע ממוחשבים הכוללים את כל פרטי ההליך שנפתח בבית המשפט, דרך בקשות והחלטות שונות, עד לפסק הדין, מאפשר הן לבעלי הדין, הן למערכת בתי המשפט והן לשופטים לדעת בכל רגע נתון באיזה שלב נמצא ההליך.
יתרה מכך, עצם היות פסקי הדין בפורמט דיגיטלי, ניתן לאתרם בקלות ולהיעזר בהם במקרים אחרים (ראה אתר בית המשפט העליון www.court.gov.il). בעתיד הלא רחוק, רוב ההליכים יפתחו וינוהלו באמצעות תקשורת מחשבים למעט הדיונים בבית המשפט, למרות שגם אותם ניתן לבצע באמצעות Video Conference. בהודעה המוקדמת של תוכנית מב"ת 2000 (אתר בית המשפט העליון) ניתן לראות מה מטרת המהפך הטכנולוגי של מערכת בתי המשפט וכן על אילו "שלבים" בהליך המשפטי על הטכנולוגיה לענות.
 
להלן, ציטוט קצר מהחשיבות העקרונית בהליך המשפטי ל"אישור מסירה" שעל מערכת המחשוב לענות: "…מרכיב חשוב ביותר מהבחינה הטכנית תפעולית בתהליכי בית המשפט הוא מרכיב מסירת המסמכים ואישור המסירה. התהליכים בבתי המשפט מותנעים באמצעות מסירת מסמכים: בין הצדדים, מבית המשפט לצדדים (זימונים), לעדים וכד`. הוודאות שבביצוע המסירה, כלומר אישור המסירה החתום, היא תנאי להמשך התהליך ומשמשת ככלי בבקרת ההליך המשפטי (מסייעת במדידת זמנים בביצוע החלטות השופט)."
 
ברי כי עם התפתחות מערכת שכזו יאלץ מחוקק המשנה לפתח אמצעים ועזרים חקיקתיים ו/או תיווצר מגמה של פסיקה חקיקתית במטרה לעגן את נושא ההמצאה ואישורי המסירה גם בפן הטכנולוגי החדש. דוגמא להתפתחות שכזו ניתן לראות כאשר הוכנסו תקנות חדשות לעניין המצאת כתבי בי-דין באמצעות הפקס, באמצעותן ניתן לבעל דין להמציא לצד שכנגד כתבי בי-דין ומסמכים בפקס. ניתן לשער כי כך גם יעשה במקרה של המצאה בתקשורת מחשבים וסביר להניח גם שה"חיבור" בין בעלי הדין ובית המשפט יעשה באמצעות רשת אינטראנט ו/או רשת אקסטרנט. בכל מקרה מעבר קבצי המידע בין בעלי הדין ובית המשפט יעשה באמצעות שרות של דואר אלקטרוני או דומה לו, תוך וידוא כי הדואר הגיע לצד שכנגד ו/או לבית המשפט וכי אכן התקבל אצלו. עם ההתפתחות חסרת התקדים של האינטרנט ועם מספר משתמשים בדואר אלקטרוני שגדל מרגע לרגע, ניתן היה לשער כי יבוא היום בו ימסרו כתבי בי-דין דרך האינטרנט, וכרגיל, בארצות הברית נעשה כן.
 
הכל התחיל כאשר שני מומחי מחשבים פיצחו את הקוד של התוכנה הפופולרית באינטרנט של “Cyber Patrol” באמצעותה ניתן להגביל כניסה לכ- 100,000 אתרים שונים באינטרנט ובדרך כלל משתמשים בתוכנה זו בכדי למנוע ילדים מלהיכנס לאתרים פורנוגרפיים. לאחר פיצוח הקוד, נכתבה תוכנה קצרצרה בשם “cphack.exe” ושוחררה לרשת. באמצעות תוכנת פיצוח זו יכלו המעוניינים בכך, לדעת מה קוד נעילת האתרים שמתקין תוכנת “Cyber Patrol” על מחשב מסוים, מונע את הגישה ולהשתמש בקוד בכדי לבטל את תכונות התוכנה. למותר לציין, כי קיים ביקוש רב לתוכנת פיצוח שכזו בקרב "נפגעי" תוכנת ה- “Cyber Patrol”. פרקליטי חברת “Microsystems Inc.” בעלי תוכנת “Cyber Patrol”, פנו לבית המשפט במדינת מסצ`וסטס, בבקשה למתן צו מניעה נגד שני המומחים מפרסום תוכנת הפיצוח באתר שלהם ברשת, וזאת בגין הפרת דיני זכויות יוצרים. לאחר שהשופט אדוארד הארינגטון אישר בקשה זו, והחברה פרסמה זאת, גורמים שונים ברשת מארצות הברית ומהעולם העתיקו את תוכנת הפיצוח ואפשרו להוריד אותה מאתרים אחרים מאשר האתר של שני המומחים. פרקליטי החברה מיהרו לפנות לבית המשפט בבקשה כי יתאפשר להם לשלוח זימונים ומסמכים לכל אותם בעלי אתרים המאפשרים את הורדת תוכנת הפיצוח ולהתריע כי הינם מפרים צו בית משפט פדרלי. וגם בקשה זו התקבלה ומשלוח הצווים נעשה באמצעות האינטרנט, ברם, פרקליטי החברה הודיעו כי הם מתכוונים גם לשלוח את הצווים בדואר רשום. בעקבות משלוח הצווים, החלו להישמע ביקורות שונות על האופן שבו בוצע המשלוח ועל האפשרויות הרבות לזיוף צווים שכאלה. מאידך עלתה הטענה כי בעידן "זמן אינטרנט" יהא זה מגוחך להסתמך על דואר רגיל ואיטי.
 
לסיכום, ברור כי תוך זמן לא ארוך יתאפשר בעולם בכלל ובישראל בפרט להמציא כתבי בי-דין באמצעות הדואר האלקטרוני, כל שנותר הוא למצוא פתרון טכנולוגי לאבטחת המידע (שכבר קיים) וכן ממשק בין בית המשפט לעורכי הדין ובין עורכי הדין לבין עצמם (שבעקרון הטכנולוגיה קיימת). אם כך, נשאלת השאלה מדוע לא מעבירים בדואר אלקטרוני בפועל ? בימים אלה הן מערכת בתי המשפט והן לשכת עורכי הדין פועלים בכיוון זה, ברם וזאת נקודה למחשבה, לא ניתן לשלוח דואר אלקטרוני למי שאינו מחובר לרשת.


18/09/2000חדשות
ארצות הברית  | תוכנת בית משפט שולחת חפים מפשע למאסר  
ארצות הברית  | 500,000$ לשוטרת שנפגעה מלשון הרע  
ארצות הברית  | גוגל תובעת את משרד הפנים  

מאמרים
ישראל  | בית משפט התיר המצאת כתב בי דין באמצעות דואר אלקטרוני  
ארצות הברית  | מושבעים בעידן הטכנולוגיה  
ישראל  | מסלול ירוק או אדום?  

פסיקה
ישראל  | בשא 551/10 (מחוזי ירושלים) עופר נור נ` פול רנוף  
ישראל  | עא 2495/08 (מחוזי תל אביב), עדס ליאורה נ` גרמיזא אברהם  
ישראל  | בש``א 536/08 (עבודה ארצי) ג`ון פרדריק הנדריי ואח` נ` טכנומאן בע``מ ואח`  

חקיקה
ישראל  | תקנות סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים) (היוועדות חזותית) (הוראת שעה  
ישראל  | הגשת כתבי בי-דין אלקטרוניים  
ישראל  | תיקון המתיר לצדדים להמציא כתבי בי דין באמצעות דואר אלקטרוני  


מדורים

 

קניין רוחני

לשון הרע

מידע כללי

הגנת הפרטיות

מסחר אלקטרוני

זכויות יוצרים

לשון הרע

אילון ושות` עורכי דין

דואר זבל

מניות, ניירות ערך

סימני מסחר

תביעת לשון הרע

אודות דיני רשת

משרדי עורכי דין

מונופולין, הגבלים עסקיים

פטנטים

לשון הרע בפייסבוק

ניהול משברים

קניין רוחני

שמות מתחם

 

 

חוקרים פרטיים

סקס פורנוגרפיה

דואר אלקטרוני

סוגיות בזכויות יוצרים

פלילים

מומחים יועצים

שיתוף קבצים

עבודה

זכויות יוצרים בתמונות

עבירות מחשב

עו"ד אביב אילון

מנהל סחר אלקטרוני

ריגול ומעקב

זכויות יוצרים במוזיקה

עבירות אינטרנט

יעוץ משפטי

הימורים

ספקי שירותים

זכויות יוצרים בתוכנה

הונאה

 

סמכות שיפוט

טרור קיברניטי

זכויות יוצרים בוידאו, סרטים וטלויזיה

פלילים

 

בורורות גישור

מנועי חיפוש באינטרנט

זכויות יוצרים בפרסום

 

 

פדופיליה

ילדים

רישום זכויות יוצרים

 

 

אתיקה

נשים

שמירת זכויות יוצרים

אינדקס ויזואלי


בחירות אלקטרוניות

גברים

 

קטעי וידאו


מילון מונחון

משפחה

 

חדשות עיתונות


אנונימיות

פורומים

 

משרדי עורכי דין


נוטריון

חברת המידע

 

משפטים


חוזים הסכמים

ננו טכנולוגיה

 

 


מכשירים חכמים

גירושין

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          שותפי תוכן 

 

 

פטנטיםתאונת אופנוע | תאונות דרכים | תוכנית עסקית

 

© כל הזכויות שמורות לעו"ד אביב אילון 1999-2022