Share
16/08/2007 | פרופסור שיזף רפאלי | ישראל
לחלום בקוד

פרויקט צ`נדלר מתקדם בצעדי ענק לעבר הכרזתו ככישלון, אבל מספק הצצה מרתקת לעולם התכנות.

 

בביקורי האחרון בסיאטל הזדמן לי שוב להשתאות נוכח עוצמתה של מייקרוסופט. זהו ענק כלכלי ותרבותי, שנוכחותו מגיעה לכל קצווי תבל, שמו נישא בפי כול, והשפעתו לא יודעת גבול. לא מפתיע שמחשבותיי נדדו שוב ושוב למרכזיותה של התוכנה בחיינו. למה היא כל-כך חשובה? למה כתיבתה היא משימה כל-כך מאתגרת? 
 

על מדפי חנות ספרים בסיאטל, ממש בין מרכז המחקר של מייקרוסופט למשרדיו של ביל גייטס, מצאתי ספר חדש: Dreaming in Code (חלומות בקוד). על הכריכה נאמר שהספר עוסק בתוכנה, ובתהליך יצירתה וכתיבתה. קניתי, ומרגע שהתחלתי, לא יכולתי להניח אותו מידי. הספר נכתב על-ידי סקוט רוזנברג, עורך כתב העת האינטרנטי "סלון". הספר הוא תיאור מיוסר ומעמיק של תהליך הפיתוח של מערכת תוכנה מבוססת אינטרנט. באופן אירוני, וכנראה מכוון, רוזנברג בחר לכתוב דווקא על אחרים, ולא על מייקרוסופט. הספר מלווה את לידתו וצמיחתו של פרויקט צ`נדלר. זהו מיזם שאפתני במיוחד, המתמשך כבר קרוב לארבע שנים, ששם לעצמו למטרה לבנות מערכת מורכבת לניהול מידע אישי, לשימוש רחב של פרטים וארגונים, וכל זאת על-פי עקרונות הקוד הפתוח. על-פי ההישגים עד כה, צ`נדלר מתקדם בצעדי ענק לקראת התואר כישלון מהדהד. עוד אחד מן החללים שמייקרוסופט הותירה בצדי הדרך? לאו דווקא. צ`נדלר הוא מקרה בוחן ואבן דרך דווקא בניסיונות לענות לשאלה רחבה יותר: מדוע תוכנה היא דבר כל-כך קשה?


פרויקט צ`נדלר הוא פרי חלומותיו של מיטש קאפור, הזכור לוותיקי עולם המחשוב כאיש שכתב את חבילת "לוטוס 1,2,3". לוטוס הייתה killer application המקורי, שרבים הכתירו בתור התוכנה שיצרה את מהפכת המחשוב האישי. קאפור השקיע את רווחיו מלוטוס במספר מיזמי תוכנה ובפעילות פוליטית, והוא המממן הראשי של פרויקט צ`נדלר, מערכת לניהול מידע אישי הכוללת הכול: דואר אלקטרוני ולוח שנה וספר טלפונים וניהול פרויקטים ועוד ועוד. במילים אחרות: קאפור הכריז מלחמה על מייקרוסופט, ובאופן לא כל-כך מפתיע, הוא נוחל תבוסה אחר תבוסה. אבל בסיפור הזה יש גם דרמה, שדות קרב אקזוטיים ועיטורי גבורה. סיפורו האישי של קאפור מרתק. סיפור הכישלון המתמשך שלו בבנייה של צ`נדלר מעניין עוד יותר.
 

יכול לעבוד?


במעגל רחב יותר מסיפור הפרויקט עוסק הספר גם בפיתוח תוכנה לפי עקרונות הקוד הפתוח, שקאפור הוא מחסידיו. האם השיטה הזאת יכולה לעבוד? באילו קשיים היא נתקלת? עד כמה יש סיכוי למודל האוטופי שרעיון הקוד הפתוח מציג? האם אפשר להניח את כל האשמה לכישלון המתמשך של צ`נדלר לפתחה של האידיאולוגיה המעורפלת של הקוד הפתוח, או שמא האשם בהוצאה לפועל חורקת וחובבנית של תוכנית גאונית?
 
במעגל רחב עוד יותר זהו הספר הטוב והעדכני ביותר שאני מכיר, המתאר בשפה אינטליגנטית ולקהל הרחב את מה שכרוך בתכנון וביצירה של תוכנה. חמישים שנה אחרי המצאת התוכנה, אנחנו עדיין בראשית המסע ליצירת עקרונות של איכות, להבנת הכלים והכללים, ולהתמקצעות בתחום של יצירת תוכנה. "חלומות בקוד" יכול להיות מתנה של מתכנתים ומתכנתות לבני משפחותיהם, כדי להסביר סוף-סוף מה עושים יקיריהם כשהם הולכים לעבודה. זהו מסמך מרתק, המספק הצצה אל תוך עולם התכנות - עולם עלום ומוזר למי שמביט בו מבחוץ.
 
הספר הוא גם תשובה של העשור הנוכחי לספר אחר, מלפני למעלה מעשרים שנה: "נשמתה של המכונה החדשה". את הספר כתב טרייסי קידר, שזכה בפרס פוליצר, והוא תורגם לשפות רבות ויצא בכמה מהדורות. "נשמתה של מכונה חדשה" הייתה אחת החוויות המכוננות של דור שלם שתהליך המחשוב עיצב אותו, ספר שתיעד את רוחה של תקופת מעבר ושינוי קריטיים. זהו סיפור לידתו (כלומר תכנונו וייצורו) של מחשב מסוג סופר מיני, שהגיח אל עולם שהיה מורגל במחשבים מסדר גודל אחר. ה"סופר מיני" שנשמתו מתוארת בספר היה מהפכה, אחת מאלה שהובילו בסופו של דבר ליצירת המחשב האישי. על הכריכה מופיעים דברי שבח מפיו של רוברט פירסיג, המחבר של "זן ואמנות אחזקת האופנוע". פירסיג משתפך, ובצדק: "תיאור מפליא של התוהו ובוהו, רגעי התגלית המפעימים, הבדידות המכלה והיופי המוזר, המטורף, של שדה מחקר לא-ידוע". אין מקור ספרותי עשיר יותר המתאר את עולם החומרה.
 
למרות הפרש גילים של כמעט שלושים שנה, ממש מתבקשת ההשוואה בין "נשמתה של המכונה החדשה" לבין "חלומות בקוד". גם "חלומות בקוד" הוא מסמך אנתרופולוגי. גם הוא מציף, בכתיבה קולחת, את התרבות ואת מקצועות המחשוב. הספר מציג לקורא את מלאכת בניית מערכות התוכנה כאמנות יותר מאשר כמדע, כדומה הרבה יותר לבישול מאשר להנדסת בניין. המחבר רוזנברג, המגיע מעולם הכתיבה היוצרת ומעריכת מגזינים, מצליח לפרוס סדרה של מושגים מקצועיים. בלי מורא הוא מזנק אל דיונים בנושאים כמו "שנת אדם" או "חודש אדם", תכנות מונחה עצמים (Object oriented programming), השוואה של תכנות בצד השרת (server) לעומת תכנות עמית לעמית (peer to peer). אבל בה בעת שהוא מרצה על מושגים מקצועיים, הוא מצליח לשמר את המתח של העלילה, את הצבע בלחיים ואת האנושיות של הגיבורים האמיתיים, ואת התעניינות הקורא בכל אלה. ולי אישית היה עוד בונוס בעקבות הקריאה: אחרי שנים רבות של הפסקה, מאז תכנתי לאחרונה, שבתי "לחלום בקוד".
 
לוג אאוט
 
בקושי חצי דרך
 

כבר אפשר להוריד גרסאות ניסיוניות של ה-Chandler

שמו המלא של הספר "חלומות בקוד" הוא Dreaming in Code: Two Dozen
 
Programmers, Three Years, 4,732 Bugs, and One Quest for Transcendent Software. המחבר, סקוט רוזנברג, עובד במשרה מלאה בעריכת המגזין האינטרנטי האיכותי "סלון", www.salon.com, שאותו ייסד לפני 12 שנה.

הוא גם כותב בלוג משלו, כאן: www.wordyard.com.

האתר המלווה את הספר נמצא כאן:dreamingincode.com.

מעניין גם לבקר באתר של החברה הממשיכה בניסיונות לייצר את Chandler: ה-Open Source Applications Foundation, הנמצא כאן: www.osafoundation.org.

אפשר להוריד מן האתר הזה את הגרסה מספר 0.6 (כלומר, בקושי עברנו את חצי הדרך לגרסה הרשמית הראשונה).

באותו אתר אפשר גם לקרוא את הבלוג האישי של קאפור: blogs.osafoundation.org/mitch, שבו הוא תיעד, בין 2002 ל-2006, את חוויית ההובלה של הפרויקט.

 16/08/2007חדשות
ישראל  | כל תוכנה שלישית - אינה חוקית; הנזק לחברות - חצי מיליארד  
ארצות הברית  | חברת בליזרד ניצחה בתביעה הנוגעת למשחקים מקוונים  
ארצות הברית  | מיקרוסופט פועלת נגד מחליפי קבצים  

מאמרים
אנגליה  | הגיע זמן לשינוי!  
ישראל  | זכויות יוצרים בתוכנה - ארץ התקליטור הבודד  
ארצות הברית  | שימוש הוגן אינו מהווה זכות של הלקוח  

פסיקה
ישראל  | בשא 4139/09 (מחוזי תל אביב) פאיירפלאי בע``מ ואח` נ` מג`יק תעשיות תוכנה  
ישראל  | ת"א 6416-05-10 ת.מ.נ. התקנים בע"מ ואח' נ' א.צ.מ. איבזור וציוד מכוניות בע"מ ואח'  
ישראל  | תפ 7987/07 (שלום תל אביב) מדינת ישראל נ` א. א.  

חקיקה
אוסטרליה  | החוק לטכנולוגיה גנטית - 2000  
ישראל  | הצעת חוק לעידוד העברת ידע וטכנולוגיה לתועלת הציבור, התשס”ה 2004  
ארצות הברית  |   

מקורות מקוונים
בינלאומי  | קניין רוחני כאמצעי להגנת תוכנות  
קוריאה  | המכון הבינלאומי ללימודי קניין רוחני - IIPTI  
וורגיניה  | המכון לקניין רוחני באוניברסיטת ריצ`מונד - IPI  


מדורים

 

קניין רוחני

לשון הרע

מידע כללי

הגנת הפרטיות

מסחר אלקטרוני

זכויות יוצרים

לשון הרע

אילון ושות` עורכי דין

דואר זבל

מניות, ניירות ערך

סימני מסחר

תביעת לשון הרע

אודות דיני רשת

משרדי עורכי דין

מונופולין, הגבלים עסקיים

פטנטים

לשון הרע בפייסבוק

ניהול משברים

קניין רוחני

שמות מתחם

 

 

חוקרים פרטיים

סקס פורנוגרפיה

דואר אלקטרוני

סוגיות בזכויות יוצרים

פלילים

מומחים יועצים

שיתוף קבצים

עבודה

זכויות יוצרים בתמונות

עבירות מחשב

עו"ד אביב אילון

מנהל סחר אלקטרוני

ריגול ומעקב

זכויות יוצרים במוזיקה

עבירות אינטרנט

יעוץ משפטי

הימורים

ספקי שירותים

זכויות יוצרים בתוכנה

הונאה

 

סמכות שיפוט

טרור קיברניטי

זכויות יוצרים בוידאו, סרטים וטלויזיה

פלילים

 

בורורות גישור

מנועי חיפוש באינטרנט

זכויות יוצרים בפרסום

 

 

פדופיליה

ילדים

רישום זכויות יוצרים

 

 

אתיקה

נשים

שמירת זכויות יוצרים

אינדקס ויזואלי


בחירות אלקטרוניות

גברים

 

קטעי וידאו


מילון מונחון

משפחה

 

חדשות עיתונות


אנונימיות

פורומים

 

משרדי עורכי דין


נוטריון

חברת המידע

 

משפטים


חוזים הסכמים

ננו טכנולוגיה

 

 


מכשירים חכמים

גירושין

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          שותפי תוכן 

 

 

פטנטיםתאונת אופנוע | תאונות דרכים | תוכנית עסקית

 

© כל הזכויות שמורות לעו"ד אביב אילון 1999-2022