פסיקה: תכנת מעקב מפירה את חוק הגנת המידע
בית המשפט העליון בשוויץ קבע כי שימוש בתוכנת מעקב המזהה את כתובת ה-IP של משתפי קבצים בלתי חוקיים, מהווה הפרה של חוק הגנת המידע השוויצרי. בית המשפט גיבה את נציב הגנת המידע השוויצרי, ופסק כי חברת Logistep הפרה את תקנת הגנת המידע כשהשתמשה בתוכנה זו נגד גולשים.

בית המשפט קבע כי כתובת internet protocol מהווה מידע אישי, ושימוש ועיבוד שלה ללא ידיעתו והסכמתו של אדם מהווה עבירה על החוק. בית הדין הכיר בצורך של בעלי זכויות יוצרים להגן על הרווחים שלהם מהתוכן שיצרו מפני שיתוף בלתי חוקי, אך ציין כי הצורך הכלכלי הזה אינו מצדיק חדירה לפרטיות הגולש.

תוכנת המעקב של חברת Logistep מאתרת רשתות P2P ודרכן מגלה כתובות IP של משתפי קבצים פיראטיים. הכתובות מועברות למחזיקי זכויות יוצרים שיכולים להשתמש בהן על מנת לנקוט צעדים משפטיים כנגד בעליהן.

באירופה קיימת מחלוקת האם כתובות IP אכן מהוות מידע אישי ומעקב אחריהן נחשב כ הפרת פרטיות. על פי דירקטיבת הגנת המידע של האיחוד האירופי הכתובות אכן נחשבות למידע אישי. לעומת זאת פסיקות בית משפט של מדינות אירופאיות לא תמיד תומכות בטענה זו: בחודש מרץ זיכה בית משפט בצרפת קבוצה בשם SACEM שפרסמה כתובת IP של גולש. בית המשפט קבע כי כתובת IP לא מספיקה כדי להביא לזיהויו של גולש ולכן לא נחשבת למידע אישי.

בחברת Logistep מביעים חשש שפסק הדין השוויצרי ייצור מעין "לימבו משפטי" - מצב בו בעלי זכויות לא יוכלו להילחם משפטית במשתפי קבצים פיראטיים שיציפו את התכנים שלהם באופן בלתי חוקי באינטרנט.


© כל הזכויות שמורות