האם אמני אתר ETSY מפרים סימן מסחרי?
אתר מכירות היצירות ETSY נתקל בסוגיה בנושא הפרת זכויות יוצרים וסימן מסחרי של יצירות הכוללות סימן מסחרי אשר נעשו על ידי אוהדים של אותו מותג.

כך למשל חובבי הזמר ג`סטין ביבר, יוצרים מוצרים הכוללים את דמות הזמר הנערץ עליהם ומציעים אותם למכירה באתר, זאת מבלי לקבל רשיון להשתמש בדמות הזמר. מה שאומר שבפועל הם מפרים סימן מסחרי.

כך גם חובבי הארי פוטר אשר מציעים שרשראות של הכדורגל `Golden Snitch`.

היועצת המשפטית של האתר, שרה פיינגולד מתעסקת עם השאלה האם אותם אמנים חובבים המציעים את מוצריהם באתר, אכן מפרים סימן מסחרי? לטענתה בעקרון המותגים מרוויחים מכך שהמעריצים עושים שימוש באותם סימני מסחרים - זה מעיד על האהדה הרבה למותג ומספק לו פרסום. ואכן רב החברות המחזיקות בסימנים המסחרים אינם נוקטות כל פעולה נגד האמנים החובבים.
אולם יש חברות אשר אינם מאשרות שימוש בסימן המסחרי ללא רשיון ודורשות מהאתר להסיר את המוצרים הכוללים אותו. כך למשל סדרת הערפדים "דמדומים".

הנקודה המשפטית המרכזית בסוגיה זו, נעוצה בעובדה שאם בעלי הזכויות על הסימן המסחרי אינם עושים דבר על מנת למנוע את הפרתו, הם מסתכנים באובדן הזכויות עליו.

במקרה של eBay פסק בית משפט אמריקני לערעורים פסק כי העובדה שאתר המכירות מארח מכירות של מותגים מזוייפים אינה נחשבת להפרת סימן מסחרי.

ואילו בית המשפט האירופי הגבוה בלוקסמבורג פסק כי גוגל אינה אשמה בהפרת סימני מסחר בתביעה שהגיש נגדה תאגיד לואי ויטון LVMH אשר טענו על הפרת סימן מסחרי בכך שהיא מאפשר לגורמים אחרים לעשות שימוש בשם המותג שלה כטריגר לפרסומות הממומנות.


© כל הזכויות שמורות