כמה ראוי לשלם עבור מוסיקה מקוונת
אחת השאלות הוותיקות בעידן המוסיקה הדיגיטלית - כמה ראוי לשלם לאמנים ומוסיקאים בעבור השמעת יצירותיהם באינטרנט, ומי מחליט מהו אותו התעריף?

ניתן היה לחשוב כי בשני העשורים מאז מוסיקה החלה לראשונה להיות משודרת באינטרנט, כבר יהיה קונצנזוס בנושא תשלום התמלוגים לאמנים. אולם אחד הדברים היחידים עליהם מסכימים בעלי תפקידים בתחנות רדיו אינטרנטיות הינו שהמערכת הנוכחית איננה הגיונית.

התחנות השונות משלמות סכומים שונים מאחת לשנייה וכן עמיתיהם בתחנות הרדיו הרגילות והלווייניות. בנוסף, חברה מסוימת עשויה לשלם תעריף עבור כל שיר בנפרד ובמקרים אחרים לשלם אחוז מסוים מרווחיה.

הסיכונים העסקיים של מאבק זה עלו לכותרות שוב השבוע, כאשר המוסיקאי האינדי בלייק מורגן פתח בעימות ציבורי עם ענקית הרדיו באינטרנט 'פנדורה'. מורגן קיבל מכתב תמיכה ממייסד 'פנדורה', טים ווסטרגרן, בו הוא קרא למוסיקאים לשנות את פניה של תעשיית המוסיקה באופן שיביא להעצמתם של מוסיקאים עצמאיים.

בתגובה, מורגן אמר כי הרעיון של'פנדורה' יש עניין בהצלחתם של אמנים עצמאיים הנו ריק מתוכן. באופן ספציפי, מורגן ציין שהשירים שלו שודרו קרוב ל-28,000 פעמים ב'פנדורה' ברבעון השלישי של 2012, ושהוא קיבל 1.62$ בלבד מהחברה (אשר על פי 'בילבורד', זהו סכום נמוך בהרבה מכפי שמגיע למורגן באופן תיאורטי). בראיון, מורגן אמר כי זוהי חוסר כנות מצד 'פנדורה' לטעון לטובת העצמתם של מוסיקאים כאשר התמלוגים שפנדורה בעצמה משלמת כה נמוכים ובעודה מחפשת דרכים להורידם עוד.

הוויכוח בנוגע לתמלוגים זקוק לפתרון הגיוני. נכון לעכשיו, הוועד המנהל של תמלוגי זכויות היוצרים (CRB) קובע את החוקים הנוגעים לתעריפי התמלוגים. אולם, אין הסדרים בכל הנוגע לרישיונות שידור לרדיו אינטרנטי. במקום זאת, CRB מסתמכים על הסדרים במדינות אחרות שיכולים להשתנות ממקרה למקרה. לפיכך, הפסיקות של CRB אינן מאוזנות עם פרקטיקות אחרות בתעשייה ומשתנות ללא הרף.

בסתיו שעבר, נעשה מאמץ לייעל את העניין ולחוקק את החוק להגינות ברדיו האינטרנטי. בין התומכים היו 'פנדורה', כיוון שהוצע להוריד את תעריפיה, והמתנגדים היו מוסיקאים ומשוררים. מורגן טען שעל מנת לפתור את חוסר ההלימה בין התעריפים של 'פנדורה' לבין אלה של אחרים, יש להעלות את התעריפים הנמוכים, ולא להוריד את אלה הגבוהים.

במהלך דיון בנושא בשנה שעברה, חבר הקונגרס ג'רולד נדלר הציג טיוטה להצעת חוק ובו הציע לנהוג על פי תעריף אחיד עבור כל סוגי הרדיו. כיום, משרדו של נדלר עודנו תומך ברעיון זה, אך הוא עדיין ממתין שוועדה בבית המשפט תבצע סקירה רחבה יותר של נושא זכויות היוצרים, תהליך שלבטח ייקח מספר חודשים, בטרם יציג הצעת חוק פורמלית.     

בינתיים, אמנים ימשיכו לנסות בכל דרך להשיג תעריף גבוה יותר מחברות כגון 'פנדורה'. מורגן ציין את 'ספוטיפיי' כמי שנתפסים כ"חבר'ה הטובים", הבוחרים לתת לאמנים נתח נכבד יותר. הוא טוען שהוא מרוויח 1$ מהתמלוגים עבור כל 200 השמעות ב'ספוטיפיי'. אם כן יתכן שאחרי הכל, ישנו מקום לשוק תחרותי בעולם הרדיו האינטרנטי.                          


© כל הזכויות שמורות