בינה מלאכותית מרעידה את עולם המשפט
עולם המשפט נחשב לכזה המחייב את העוסקים בו בחשיבה יצירתית ועצמאית במידה גדולה יותר לעומת תחומים אחרים. עם זאת, גם עורכי דין נתקלים בעבודה "טכנית", מייגעת וכזאת אשר יכולה כיום להתבצע על ידי תוכנות בינה מלאכותית מתקדמות, לא פחות.

על-פי מחקר חדש מתברר כי מעל למחצית ממאה פירמות עורכי הדין המובילות באנגליה עושות שימוש תכוף בטכנולוגיה מסוג זה על מנת לקצר תהליכים והגעה לידי החלטות בנושאים שונים ומגוונים הקשורים לעולם המשפט.

היתרון בכך מובהק, חסכון משמעותי של זמן התעסקות במטלות הנחשבות למייגעות ופינוי זמן לנושאים חשובים יותר. כיצד המערכת למעשה פועלת? טכנולוגית בינה מלאכותית (AI) סורקת "ו"מבינה" מסמכים משפטיים מורכבים. צוות של עורכי דין ומתמטיקאים פיתחו מערכת היודעת להשוות בין עקרונות משפטיים אשר "למדה" בעבר לבין מסמכים חדשים ולהציג אי התאמות. פעילות זו מגבירה יעילות משרד עורכי הדין ומונעת טעויות שכיחות.

לא כל משרדי עורכי הדין ששים להמר ולתת למכונה לקבוע את עתידם ועתיד לקוחותיהם. יחד עם זאת, ניכר כי מדובר בשינוי ממנו לא ניתן לברוח. שם המשחק הוא חסכון בזמן וניצולו באופן היעיל ביותר על מנת למקסם את רווחי החברה. מחקר של השימוש במערכת מראה כי בידה לחסוך לעובדי המשרד מעל ל-50% מן ההשקעה בעבודה הנחשבת כסיזיפית. שימושה העיקרי של המערכת הוא סריקה וזיהוי פגמים בחוזים שונים.

האם אתם יכולים לשער בדמיונכם מצב בו פירמת עורכי דין תהיה רובוטית לחלוטין, כזאת המתנהלת תחת מגע אדם מינימלי? נראה כי העולם המשפטי עתיד להשתנות באופן שאינו מאפשר לנו לחזותו במדויק. 


© כל הזכויות שמורות