פייסבוק מעלה הילוך ונלחמת בחשבונות הפיקטיביים


פייסבוק מבינה כי אין לה ברירה אלא להקשיח את הפיקוח על התכנים העולים לרשת החברתית. הרשת ספגה לאחרונה ביקורות על אופן התמודדותה עם הפצת תכנים מיניים פוגעניים ועל אוזלת ידה במיגור תופעת החדשות המזויפות.
רבים טענו ועדיין טוענים כי החברה אוכפת פיקוח על תכנים באופן סלקטיבי ושרירותי, כאשר היא מסירה תכנים בעלי אופי פוגעני "קל" מדיי מחד ומאפשרת פרסום והפצה של תכנים חמורים הרבה יותר מאידך.
שיא הביקורת הושמע כלפי החברה בעקבות סרטון הרצח אשר הועלה לרשת החברתית לפני מספר ימים וזכה למעל מיליון וחצי שיתופים בטרם הוסר.
החברה פרסמה הודעה רשמית בה הודתה כי לא עשתה מספיק על מנת להסיר את התוכן במהירות הראויה והצהירה כי היא עובדת על כלים אשר יאפשרו לה להתייעל בכל הנוגע לסינון תכנים.
אכן, החברה מתמודדת במספר חזיתות במקביל ונראה כי היא מתקשה לעמוד בקצב הריבוי של תכנים פוגעניים המופצים ברשת החברתית חדשות לבקרים.
פייסבוק כבר הודיעה כי היא רותמת לעזרתה הן אמצעים טכנולוגיים, כגון אלגוריתמים לסינון תוכן והן מנגנונים של דיווח משתמשים על מנת להילחם בתופעת החדשות המזויפות ו"פורנו נקמה" (הפצה של תכנים מיניים ללא הסכמת המצולמים).
כעת, כחלק ממאמציה האחרונים של החברה ליצור פלטפורמת תוכן "נקיה" ואמינה יותר, הודיעה פייסבוק כי תרכז מאמצים גם על מנת להיפטר מחשבונות פיקטיביים ברשת החברתית.
החברה הודיעה כי תפעיל אמצעים טכנולוגיים אשר יאפשרו לאפיין ולזהות "דפוסי התנהגות" האופייניים לחשבונות מזויפים, כגון פרסום של תכנים זהים ממספר חשבונות או הפצת הודעות מאסיבית מחשבון יחיד. כך, ניתן יהיה להתחקות אחר החשבונות האמורים באופן אוטומטי וללא צורך לבחון את התוכן גופו. הדבר אמור לייעל את הזיהוי וההשבתה של חשבונות מסוג זה.
אגב כך מקווה פייסבוק גם לצמצם את התכנים המופצים באמצעות חשבונות אלה, תכנים אשר במקרים רבים הם תכנים פוגעניים או תכנים המכילים מידע מזויף או מטעה. החברה הודיעה כי כצעד ראשון תפעל להשבית את החשבונות הפעילים ביותר, כאלה אשר מפיצים תכנים בסדרי גודל רחבים במיוחד. 
© כל הזכויות שמורות