מחלוקת בין מייקרוסופט לממשלה מגיעה עד לבית המשפט העליון

מחלוקת משפטית בין משרד המשפטים האמריקני לבין ענקית התוכנה העולמית שעניינה פרטיות מידע מגיעה עד לפתחו של בית המשפט העליון בארצות הברית.

עיקר המחלוקת סובב סביב סוגיית מתן גישה לגורמים ממשלתיים למידע המצוי על שרתי מייקרוסופט מחוץ לארצות הברית.

בשנה שעברה סימנו חברות הטכנולוגיה ותומכי הפרטיות ברשת ניצחון משמעותי כאשר בית משפט לערעורים במדינת ניו יורק קיבל את סירובה של חברת מייקרוסופט להיענות לצווים ממשלתיים הדורשים ממנה מידע המצוי על גבי שרתים מחוץ לגבולות ארצות הברית. במקרה האמור, ביקשו גורמי ממשל לגשת אל הודעות דוא"ל שאוחסנו על שרתים באירלנד כחלק מחקירה שעניינה סחר בינלאומי בסמים.

בית המשפט בניו יורק קבע כי מייקרוסופט אינה מחויבת להיענות לצו וכי אינטרס ההגנה על פרטיותם של אזרחים זרים גובר על האינטרס של מיצוי החקירה. עוד קבע בית המשפט כי בכל הנוגע לצווים לחשיפת מידע, סמכותו של הממשל האמריקני לא תשתרע אל מעבר לגבולות המדינה.

משרד המשפטים האמריקני ממשיך וטוען כי הפסיקה האמורה מהווה מכשול בפני חקירות פליליות ועלולה לפגוע בבטחון הציבור. מייקרוסופט מנהלת כמאה מרכזי דאטה הנמצאים ב-40 מדינות שונות בעולם והיא החברה הראשונה שקוראת תיגר על מדיניות צווי החיפוש של הממשל.

בכירים במייקרוסופט טוענים שאם יתאפשר לגורמי ממשל בארצות הברית לקבל מידע אישי על תושבים זרים, באותו אופן תוכלנה מדינות זרות לקבל גישה למידע אישי על תושבי ארה"ב, מנגנון שעלול לפעול למעשה כחרב פיפיות הפוגע בפרטיותם של אזרחים אמריקנים. כמו כן, פסיקה של העליון לטובת משרד המשפטים תפגע בחברות הטכנולוגיה שכן תפגע בצורה משמעותית בפרטיותם של לקוחות החברות ותהפוך את שירותי הענן לפחות אטרקטיביים עבורים.

מנגד, במסמכים שהוגשו לבית המשפט העליון נמצאו התבטאויות של פקידי ממשל הטוענים כי הפסיקה הקודמת בנושא מאיימת על שלום הציבור ועל אינטרס הביטחון הלאומי מאחר והיא מגבילה את יכולתה של הממשלה להרתיע טרוריסטים וגורמים נוספים המאיימים על בטחון הציבור, כמו גם עלולה לשבש חקירות של פשעים חמורים. נראה כי גם הפעם ייאלץ בית המשפט להכריע בין שני אינטרסים כבדי משקל.© כל הזכויות שמורות