ארצות הברית וקנדה בקרב משפטי סביב גוגל

ידוע כי ארצות הברית וקנדה לא מחבבות זו את זו במיוחד, אך כעת המדינות מוצאות עצמן במחלוקת משפטית כאשר בתווך עומדת לא אחרת מאשר גוגל.

מעשה בחברה קנדית לשיווק ציוד תקשורת אשר בית משפט מחוזי במדינה קבע כי בעליה עבר עבירה של גניבת סודות מסחריים. בית המשפט הורה בין היתר על השבתת אתרי האינטרנט של החברה וגם על מחיקת תוצאות החיפוש בגוגל המפנות לאותם אתרים.

בית המשפט הגדיל לעשות וקבע שעל גוגל למחוק את תוצאות החיפוש הרלוונטיות בחיפושים גלובליים ולא רק בחיפושים שייעשו בתוך קנדה.

גוגל, אשר לא הייתה מרוצה מפסיקת בית המשפט והתנגדה לצו שניתן בטענה שלא ניתן לאלצה למחוק תוצאות חיפוש מחוץ לגבולות קנדה פנתה לבית המשפט העליון בקנדה. למורת רוחה של גוגל קבע בית המשפט העליון כי פסק דינו של בית המשפט המחוזי ניתן בסמכות ואישש את קביעת הערכאה הקודמת.

בשלב זה פנתה גוגל לבית משפט פדרלי בארצות הברית בבקשה לקבל סעד הצהרתי שקובע כי הצו הקנדי ניתן בניגוד לחוקת ארצות הברית וכי הוא אינו בר אכיפה מחוץ לגבולות קנדה. גוגל טענה שהצו הקנדי הפר את התיקון הראשון לחוקה האמריקנית ויהווה תקדים מסוכן שעלול להוביל לצנזורה רחבה יותר על הרשת. התביעה זכתה לתמיכה של ארגוני חופש הביטוי וזכויות אדם ברשת, לרבות הארגון המנהל את ויקיפדיה.

בית המשפט הפדרלי של מדינת קליפורניה קבע שבתי המשפט בקנדה לא יוכלו לאלץ את גוגל לצנזר חלקים מתוצאות החיפוש שלה בתוך ארצות הברית.

ההחלטה מהווה ניצחון משמעותי עבור ענקית החיפוש במאמציה למנוע ממדינות להכתיב את מדינויות הפרסום של תוצאות חיפוש בעולם. זוהי הפעם הראשונה בה בית משפט אמריקני מתייחס לסוגיה הסבוכה של זכות פיקוח של מדינות על תכנים המועלים לרשת מחוץ לגבולותיהן.

השופט הקליפורני קבע שהצו הקנדי אכן מפר את החוק הפדרלי בארה"ב המקנה לספקיות תוכן באינטרנט הגנה חזקה מפני תביעות הנוגעות לפרסומים של משתמשים באתרי האינטרנט שלהם. השופט לא התייחס לטענת גוגל הנוגעת לתיקון הראשון לחוקה האמריקנית. יש לציין כי הפסיקה אינה משפיעה על יכולתה של קנדה לחסום את תוצאות החיפוש נשוא התביעה בתוך גבולותיה שלה.© כל הזכויות שמורות