אפגניסטן חוסמת את וואטסאפ ומספקת הסברים משונים

לפני מספר ימים הורתה ממשלת אפגניסטן על חסימת האפליקציות וואטסאפ וטלגרם, אפליקציית מסרים פופולרית נוספת במדינה.

גורמים בממשלה טוענים כי מדובר בהשבתה זמנית של השירותים, המיועדת לפתרון של תקלות טכניות בשירות ולצרכי בדיקה של טכנולוגיה חדשה האמורה לספק אלטרנטיבה לאפליקציות המסרים הקיימות. המהלך עורר תמיהה והתנגדות בקרב משתמשי האפליקציות במדינה, בעיקר לאור העובדה שוואטסאפ וטלגרם הן אפליקציות המסרים הפופולריות ביותר במדינה ושנראה כי האזרחים מרוצים למדי מתפקודן של האפליקציות.

עד כה, רק ספקית אינטרנט אחת במדינה צייתה לצו המורה על החסימה,, אשר יעמוד בתקפו עד ה-20 בנובמבר, כך על פי דובר משרד התקשורת האפגני.

עוד נמסר מגורמים במשרד התקשורת כי המהלך נעשה בתגובה לחוסר שביעות רצון מהשירות, טענה שנדחתה מכל וכל על ידי גורמים בתעשיית התקשורת במדינה. הממשלה מכחישה כי המהלך האמור נועד לפגוע בחופש התקשורת במדינה וטוענת כי היא מחויבת לחופש הביטוי של אזרחיה.

חסימת האפליקציות גרמה לסערה של ממש ברשתות החברתיות במדינה ולהאשמות בדבר פגיעה חמורה בזכות האזרחים לחופש הביטוי. לטענת רבים, חסימת וואטסאפ וטלגרם היא צעד ראשון במה שהם מכנים מהלך צנזורה רחב וניסיון להכפיף את העולם הוירטואלי לשליטתה של הממשלה. אחרים כתבו ברשתות החברתיות כי אין כל בעיה עם האפליקציות הקיימות וכי על הממשלה להתרכז בדברים דחופים יותר, למשל בפס הייצור של מחבלים מתאבדים היוצאים מגבולות המדינה חדשות לבקרים.

מומחי תקשורת התייחסו כאמור בזלזול להצהרות הממשלה על פיתוח טכנולוגיה חדשה וגילו ספקות כבדים באשר ליכולתה של אפגניסטן לפתח טכנולוגיה שתתחרה באפליקציות הפופולריות. אחרים המליצו לאזרחים לעקוף את החסימה על ידי שימוש ברשתות VPN.

אפשרות נוספת למהלך היא ניסיון של הממשלה להתמודד עם גורמי איסלאם קיצוני, העושים שימוש באפליקציות לצרכי העברת מסרים. מנתונים רשמיים עולה כי פעילי טאליבן עושים שימוש באפליקציית וואטסאפ לצורך תקשורת בין פעילים והפצת חומרי תעמולה, בעוד שפעילי דאע"ש נוטים להשתמש דווקא באפליקציית טלגרם. הממשלה הכחישה את הטענה האמורה.© כל הזכויות שמורות