טוויטר מוחקת תוצאות חיפוש של המילה "ביסקסואל"

טוויטר מואשמת בכך שהסירה מתוצאות החיפוש של האפליקציה את כל התמונות, סרטוני הווידאו והחדשות המקושרים למילה "ביסקסואל".

טוויטר מצידה התנצלה והסבירה כי מדובר בתקלה טכנית וכי היא עובדת על תיקון פונקציית החיפוש.

מדובר בכלי חדש שטוויטר הכניסה לשימוש לאחרונה, המאפשר לחפש תמונות וקטעי וידאו על פי תיוגים, או האשטגים. בדומה לאלגוריתם סינון התכנים שמפעילה פייסבוק, גם בטוויטר הכניסו לשימוש מערכת אוטומטית שמטרתה לסנן תכנים בלתי ראויים – בעלי קונוטציה מינית, גזענית, אלימה וכדומה. אלא שאותה מערכת שתפקידה לסנן תכנים פוגעניים יצרה בשוגג אפליה של קהילת הלהט"ב.

כאשר מתבצע חיפוש המכיל את המילה "ביסקסואל", מתקבלת הודעת שגיאה המודיעה למשתמש כי כנראה בוצעה טעות הקלדה בשורת החיפוש או שלחילופין, בוצע חיפוש המכיל בתוכו מונח פוגעני או רגיש.

מערכת החיפוש של טוויטר כבר זכתה לביקורת עוד לפני המשבר עם קהילת הלהט"ב, כאשר משתמשים הלינו על כך שהמערכת מסננת באופן שרירותי מונחים מסוימים, אך מאפשרת חיפוש על פי מונחים אחרים בעלי אופי מיני או פוגעני אחר. המערכת מציגה תוצאות חיפוש בלתי עקביות ומערכת הצנזורה שלה אינה יעילה, זאת על פי טענת המשתמשים.

התקלה שהובילה למחיקת תוצאות חיפוש המכילות את המילה "ביסקסואל" נובעת כנראה מן העובדה שהמונח מכיל בתוכו את המילה "סקס", מילה אשר ככל הנראה תוכנתה לתוך אלגוריתם החיפוש כמילה פוגענית או אסורה להצגה. כך, האלגוריתם פועל למעשה על פי ההגדרות שהוזנו לו, אך פעולה זו ללא הפעלת שיקול דעת וללא גורם אנושי מפקח, מביאה לתוצאות מפלות.

טענות דומות הושמעו לא אחת נגד פייסבוק, כאשר האחרונה נכנעה ללחצי המשתמשים והודיעה לפני מספר שבועות כי תתגבר את המערך האנושי המבצע בקרה על פעולת אלגוריתם סינון התכנים שלה.

בטוויטר אמנם לא נראה כי יש כוונה כזו נכון להיום, אך החברה כאמור הודתה כי מדובר בתקלה, התנצלה והתחייבה לתקן את הבעיה.© כל הזכויות שמורות