אחרי חסימת וואטסאפ באפגניסטן – באינדונזיה רוצים גם

נראה כי חסימת אפליקציית וואטסאפ באפגניסטן הרשימה את ממשלת אינדונזיה עד כדי כך שהאחרונה הודיעה השבוע כי תזמן נציגים מחברות האינטרנט המקומיים, כולל את נציגי גוגל במדינה ותדרוש מהם "לנקות" את האפליקציות ואת מנועי החיפוש שלהם מתוכן בלתי הולם.

ההודעה האמורה פורסמה כיממה לאחר שהממשלה איימה להשבית את שירות וואטסאפ במדינה בעקבות הפצה הולכת וגואה של קבצי גיף (GIF) המכילים תכני תועבה.

אינדונזיה מפעילה כיום צנזורה חלקית על תכנים ברשת ובעיקר חוסמת גישה לאתרים המציעים תכנים המתנגדים למשטר, תכנים המעבירים ביקורת על דת האיסלאם, שירותי היכרויות וחינוך מיני, כך על פי מחקר של ארגון Tor Project, ארגון ללא כוונת רווח המייצר כלים לחיפוש אנונימי באינטרנט.

באינדונזיה מעל ל-69 מיליון משתמשים חודשיים בפייסבוק, והיא מדורגת רביעית בעולם אחרי ארה"ב, הודו וברזיל מבחינת כניסות חודשיות לרשת החברתית. הפופולריות ההולכת וגדלה של רשתות חברתיות, יחד עם עלייה בהפצה של תכנים חתרניים ואנטי- ממסדיים במדינה בעלת הרוב המוסלמי, הביאו את הממשלה לחפש פתרונות אחרים לבעיה, כאשר הפעם החליטו לערב את חברות הטכנולוגיה עצמן.

משרד התקשורת האינדונזי הודיע בתחילת השבוע כי יחסום את אפליקציית וואטסאפ במדינה תוך 48 שעות במידה והחברה לא תדאג לחסום את האפשרות להפיץ דרכה קבצי תמונה הנושאים אופי מיני. וואטסאפ הגיבה לדרישה באמרה שטכנולגיית ההצפנה של האפליקציה מונעת ממנה לפקח על קבצי גיף הזמינים לשליחה דרך שירותים של צדדים שלישיים. במקום זאת, ביקשה החברה מן הממשלה לפנות לאותם ספקי תוכן המאפשרים למשתמשים לבצע חיפושים של קבצי GIF בתוך אפליקציית וואטסאפ ולבצע שם את האכיפה. ואכן, הממשלה פנתה גם לאותן חברות תוכן, כאשר חלקן הטמיע את התיקונים הנדרשים ואילו אחרות טרם הגיבו לדרישה.© כל הזכויות שמורות