רוצים להתגונן מפני

פייסבוק הוגה מהלך שמטרתו הגנה על פרטיות אך תוצאותיו שנויות במחלוקת.

הרשת החברתית הודיעה לפני מספר ימים כי בכוונתה לסייע להילחם בתופעה הבזויה של 'פורנו נקמה', קרי, הפצה ברשתות חברתיות של תמונות עירום של בני אדם על ידי בני זוג זועמים לשעבר.

מדובר בצעד מבורך בהחלט, בעיקר לאור מימדי השפעתה של פייסבוק על מיליוני המשתמשים שלה. אלא שהדרך בה בחרה החברה כדי לפעול נגד התופעה היא מעניינת לכל הפחות. פייסבוק מציעה את המהלך הבא – מי שמעוניין לשמור על תמונות עירום עצמי שצילם מפני הפצה בלתי מאושרת מוזמן לשלוח את אותן תמונות עירום אל לא אחרת מאשר פייסבוק, אשר תיצור מעין "כספת וירטואלית" בה יישמרו התמונות באופן המונע את גניבתן.

רבים הרימו גבה לנוכח ההצעה אשר משמעותה המעשית היא יצירת מאגר עצום של תמונות עירום של משתמשים. תכנית הפעולה נחשפה לאחר שהרשות לבטיחות באינטרנט באוסטרליה הודיעה כי בכוונתה לחבור לענקית האינטרנט לצורך פיילוט שיבוצע בארצות הברית, קנדה, אוסטרליה ובריטניה ואשר מטרתו מניעת הפצה של תמונות עירום ללא אישור ברשתות החברתיות.

על פי התכנית, משתמשים נדרשים למלא טופס המצהיר על כוונותיהם להשתתף בפיילוט, כאשר לאחר מכן הם נדרשים לשלוח את התמונות לעצמם באמצעות תוכנת המסנג'ר של פייסבוק. או אז תעשה החברה שימוש בטכנולוגיות שברשותה לצורך זיהוי ו'סימון' התמונות, על מנת למנוע את הפצתן ללא קבלת הרשאה מהמשתמש.

באוסטרליה לבדה נפגעם מדי שנה אחד מתוך חמישה אזרחים מתופעת 'פורנו הנקמה', כך שלדעת ממשלת אוסטרליה, הפיילוט עם פייסבוק ינטרל את כוחם של המפיצים הבלתי מורשים של התכנים וישיב את השליטה על התוכן הרגיש אל המשתמשים.

בימים שלאחר פרסום ההודעה, החלו להתפרסם ברשת מאמרי ביקורת רבים על המהלך, אשר לדעת רבים יצור סיכון גדול יותר לפרטיות המשתמשים מאשר יתרום להגנה על פרטיותם. פייסבוק טרם הגיבה באופן רשמי לדברי הביקורת.© כל הזכויות שמורות