נכנס לתוקפו חוק דואר הזבל
היום (01.12.2008) נכנס לתוקפו חוק "דואר הזבל". החל מהיום, אדם או גוף השולחים אליכם חומרים פרסומיים באמצעים אלקטרוניים מבלי שביקשתם זאת, עוברים על החוק. על פי החוק, הינכם זכאים לקבלת פיצוי בסך 1,000 ש"ח עבור כל הודעת דואר זבל, ללא הוכחת נזק.

החוק חל על דואר אלקטרוני, הודעות SMS, פקסים ושיחות טלפוניות (הן שיחות שיווקיות אוטומטיות והן שיחות הטלמרקטינג הרגילות). עם זאת, החוק אינו חל על תיבת הדואר הרגילה.

כמו כן, החוק חל על מסרים מסחריים בלבד, כלומר, מסרים אשר נשלחו במטרה "לעודד רכישת מוצר או שירות או לעודד הוצאת כספים בדרך אחרת". לכן, החוק אינו חל על ספאם פוליטי, עלוני מידע מקצועיים או בקשות תרומה.

על פי הדיווח ב-Ynet, אם הינכם ממשיכים לקבל הודעות פרסומיות מחברות אשר בעבר רכשתם את מוצריהן, מומלץ לשקול האם לתבוע, שכן החוק מאפשר משלוח הודעות פרסומיות באם הסכמתם לכך בעבר. כאשר מדובר על מוצרים אותם רכשתם, קיימת סבירות גבוהה כי בתעודת האחריות היו אף "אותיות קטנות" בהן נכתב כי חתימה על תעודת האחריות מהווה אף הסכמה למשלוח דברי פרסומת.

לפני כשבוע דיווחנו כי לקראת כניסתו לתוקף של "חוק דואר הזבל", איגוד האינטרנט הישראלי נקט בצעדים שונים אשר נועדו לעודד גולשים לתבוע ספאמרים אשר ישלחו דואר זבל.

על פי הדיווח, האיגוד העלה באתר דוגמה לכתב תביעה, אותו יוכלו הגולשים למלא ולהגיש לבית המשפט. כזכור, החוק מאפשר לתבוע פיצוי בסך 1,000 שקלים בגין כל הודעת דואר זבל, ללא הוכחת נזק.

למפרסמים מוצעת באתר דוגמה למכתב אותו יוכלו לשלוח ללקוחותיהם על מנת לקבל אישור למשלוח דואר. כמו כן, מפרסמים יוכלו לבדוק האם הם נחשבים לשולחי דואר זבל על פי החוק.

רימון כהן, נשיא איגוד האינטרנט הישראלי אמר כי החוק מאפשר לצרכנים להגיש תביעה ללא צורך בהגשת תלונה במשטרה וכך לאכוף בעצמם את החוק.

למאמר "חוק דואר הזבל והשלכותיו", לחצו כאן .

© כל הזכויות שמורות